Belediye Başkanı açıkladı: İsrail, Refah'ın yüzde 70'ini yok etti

Belediye Başkanı açıkladı: İsrail, Refah'ın yüzde 70'ini yok etti
Gazze'nin güneyinde on binlerce sivilin sığındığı Refah'ın belediye başkanı, "7 Ekim'den bu yana devam eden İsrail saldırılarının, Refah'ta tesislerin ve altyapının yüzde 70'inden fazlasını yok ettiğini" söyledi.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze'de öldürdüğü Filistinlilerin sayısı 37 bin 431'e yükselirken, bölgenin güneyinde on binlerce sivilin sığındığı Refah kentindeki saldırılar da sürüyor. Refah'ın Belediye Başkanı Ahmed es-Sufi, İsrail'in saldırılarının kentteki tesis ve altyapının yüzde 70'inden fazlasının yok olmasına yol açtığını söyledi. Sufi, kıtlık uyarısında bulundu.

AA'ya konuşan Sufi, "7 Ekim'den bu yana devam eden saldırılar, Refah kenti tesisleri ve altyapısının yüzde 70'inden fazlasının yok olmasına yol açtı" dedi. Sufi, İsrail ordusunun, Refah'a yönelik son saldırılarında şehrin batısında bulunan Suudi Mahallesi'ndeki yerleşim yerlerinin tamamını yok etmeye ve buradaki düzinelerce konutu havaya uçurmaya başladığını söyledi.

FİLİSTİNLİLER KİRLİ SU İÇMEK ZORUNDA

Kentte içme suyu konusunda yaşanan kıtlığın, bölge sakinlerini kirli su içmek zorunda bıraktığını, bunun da insanlarının hayatlarını tehdit ettiğini ve hastalıklara kapı açtığını aktaran Sufi, "kuzeyde olduğu gibi Gazze Şeridi'nin güney bölgelerine de kıtlığın ulaşacağı" konusunda uyarıda bulundu.

"İsrail, Gazze'yi yaşanmaz yıkık bir bölgeye dönüştürmeye çalışıyor" diyen Sufi, Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin "İsrail saldırıları, geçişlerin kapatılması, ilaç eksikliği ve sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle öldüğünü" dile getirdi.

1600 BÖBREK HASTASI ÖLÜM TEHLİKESİ ALTINDA

Sufi, Gazze'nin çeşitli kentlerindeki diyaliz merkezlerinin yıkılması nedeniyle böbrek yetmezliği olan 1600 hastanın ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Bugün yapılan açıklamaya göre, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 37 bin 431'e, yaralı sayısı da 85 bin 653'e yükseldi. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar