Kıbrıs Cumhuriyeti'nden Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'a yanıt

Kıbrıs Cumhuriyeti'nden Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'a yanıt
AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti, olası Lübnan saldırısında İsrail'e üslerini ve havalimanlarını açacakları yönünde istihbarat aldıklarını açıklayan Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'a tepki gösterdi. Açıklamada, bu sözlerin gerçeği yansıtmadığı savunuldu.

Artı Gerçek - Kıbrıs Cumhuriyeti, olası bir Lübnan saldırısı senaryosunda adadaki İngiliz üslerini İsrail uçaklarına açması halinde hedef alınacakları yönünde Hizbullah'tan gelen gözdağına yanıt verdi. Kıbrıs Cumhuriyeti hükümet sözcüsü Konstantinos Letybiotis, bu yönde istihbarat elde ettiklerini söyleyen Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın sözlerinin "gerçekle ilgisi olmadığını" savundu. Nasrallah'ın açıklamalarını "uygunsuz" diye niteleyen Letybiotis, "gerekli diplomatik girişimlerde bulunacaklarını" söyledi.

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulides de "sorunun değil, çözümün parçası olduklarını savundu. Hristodoulides, "bölgedeki herhangi bir askeri operasyona hiçbir şekilde dahil olmadıklarını" söyledi; Kıbrıs topraklarının Gazze'ye insani yardım taşınması için kurulan deniz koridoru için kullanıldığını belirtti.

NASRALLAH NE DEDİ?

İsrail'in savaşla tehdit ettiği Lübnan'ın direniş örgütü Hizbullah'ın lideri Nasrallah, Lübnan'a yönelik olası bir saldırıda Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki havalimanı ve askeri üslerin İsrail'e açılacağı yönünde istihbarat aldıklarını söylemişti. Nasrallah, böyle bir senaryoda AB üyesi Kıbrıs'ı da savaşın parçası kabul edecekleri ve adanın hedef sayılacağı uyarısı yaptı. Hizbullah lideri, "Kıbrıs hükümeti, havalimanlarını ve üslerini Lübnan'ı hedef alması için düşman İsrail'e açarsa, bu durum, savaşın bir parçası haline gelmesi demek olacaktır ve direniş de, onunla savaşın bir parçası olarak muhatap olacaktır" dedi. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar