Beşar Esad'ın trafik kazası sonucunda ölen danışmanı 'bilgi sızdırmakla suçlanıyordu' iddiası

Beşar Esad'ın trafik kazası sonucunda ölen danışmanı 'bilgi sızdırmakla suçlanıyordu' iddiası
Suriye Devlet Başkanı Esad'ın özel danışmanlarından Şibil'in, arabasının yoldan çıkmasıyla geçirdiği trafik kazası sonucu öldüğü açıklandı. Muhaliflere yakın SOHR, Şibil'in son dönemde bilgi sızdırmakla suçlandığını, ağabeyinin tutuklandığını iddia etti.

Artı Gerçek - Kısa süre öncesine kadar Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a en yakın isimlerden olan ve danışmanlık görevinde bulunan Luna el Şibil'in trafik kazası sonucu öldüğü duyuruldu. Salı günü geçirdiği kazada ağır yaralandıktan sonra hastanede vefat eden Şibil'in "Esad ile İranlı yetkililer arasındaki görüşmeleri sızdırmakla" itham edildiği, ağabeyinin ise nisan ayında Suriye istihbaratı tarafından tutuklandığı ileri sürüldü.

Suriye Devlet Başkanlığı'ndan ölüme ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Suriye Arap Cumhuriyeti devlet başkanlığı, ciddi bir araba kazası sonucu vefat eden danışman Luna el-Şibil'in yasını tutuyor. Şibil son yıllarda devlet başkanlığının siyaset ve medya ofisinin direktörü olarak görev yaptı ve ardından cumhurbaşkanlığına özel danışman olarak hizmet verdi."

DEVLET MEDYASI: ARABASI YOLDAN ÇIKTI

Suriye devlet medyası salı günü, Şibil'in "arabasının yoldan çıkması sonucunda acil ameliyat gerektirecek şekilde beyin kanaması geçirdiğini" duyurmuştu.

EL CEZİRE'DEKİ İŞİNİ BIRAKIP DANIŞMAN OLMUŞTU

48 yaşındaki Şibil, Suriye'de iç savaşın patlak verdiği 2011 yılında Katar merkezli El Cezire'deki kariyerini bırakarak Esad'ın medya danışmanı olmuştu. Sonraki yıllarda da Esad'ın en yakın çevresindeki isimlerden biri olarak Suriye Devlet Başkanı'na hem Şam'daki hem de ülke dışındaki görüşmelerinde eşlik etmişti.

'ESAD'IN GÖRÜŞMELERİNİ SIZDIRMAKLA SUÇLANDI' İDDİASI

Suriyeli muhaliflere yakın olan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin (SOHR) yöneticisi Rami Abdülrahman ise Şibil'in son aylarda "gözden düştüğünü" ileri sürdü. Abdülrahman, "Rejim içinde ona karşı artan bir hoşnutsuzluk vardı" ve "Esad ile İranlı yetkililer arasındaki kapalı toplantıların tutanaklarını sızdırdığı yönünde suçlamalar ortaya çıktı" iddialarında bulundu.

'İSRAİL SALDIRISI SONRASI AĞABEYİ TUTUKLANMIŞTI'

SOHR'a göre, Şibil'in ağabeyi de nisan ayında, İsrail'in Şam'daki İran Büyükelçiliği'ne düzenlediği saldırıdan sonra "Suriye'ye düşman bir tarafla iletişim kurma" suçlaması ile istihbarat tarafından tutuklandı.

ABD'NİN YAPTIRIM LİSTESİNDEYDİ

ABD Hazine Bakanlığı 2020 yılında, "Esad'ın ülke üzerindeki kontrolünü sürdürdüğü ve Suriye halkının onun liderliğinde geliştiği yönündeki yanlış anlatının geliştirilmesinde etkili olduğu" iddiasıyla, Şibil ve eşi Ammar Saati'yi yaptırım listesine almıştı. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar