Biden, ABD tarihinin en çok oy alan başkan adayı oldu

Biden, ABD tarihinin en çok oy alan başkan adayı oldu
ABD başkanlık seçiminde oy sayımı devam ederken Demokrat aday Joe Biden, Amerikan tarihinin en fazla oy alan başkan adayı oldu.

ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçiminde kazananın kim olacağı belirleyecek olan Pensilvanya, Georgia, North Carolina, Nevada ve Arizona eyaletlerinde oyların sayımı devam ediyor.

1964 yılından bu yana Cumhuriyetçilerin kazandığı ve mevcut Başkan Donald Trump'ın almasına kesin gözüyle bakılan, 3 seçici delegesi olan Alaska'da da oyların sayımı sürüyor.  Seçim sonuçlarının hala açıklanmadığı 20 seçici delegesi olan Pensilvanya eyaletinde ise 1 milyondan fazla oyun sayımına devam ediliyor. 

TRUMP 68 MİLYON OY ALDI

1900 yılından bu yana en yüksek katılımın olduğu 59. başkanlık seçimlerinde ilk belirlemelere göre 150 milyondan fazla oy kullanıldı. 

AA'nın Associated Press (AP)'den aktardığına göre, Demokrat aday Joe Biden 71 milyonu geçen oyla Amerikan tarihinin en fazla oy alan başkan adayı oldu ve eski başkan Barack Obama'nın rekorunu geliştirdi. Obama, 2008 seçimlerinde aldığı 69,4 milyon oyla rekor kırmıştı. ABD Başkanı Donald Trump ise şu ana kadar 68,1 milyon oya ulaştı. 

Öne Çıkanlar