Biden ile Trump'ın rakibi: Spot ışıkları, Kennedy'nin 'Solucan beynime girip bir kısmını yedi' ifadesine çevrildi

Biden ile Trump'ın rakibi: Spot ışıkları, Kennedy'nin 'Solucan beynime girip bir kısmını yedi' ifadesine çevrildi
ABD'de sistem kasımdaki başkanlık seçimlerinde 81 yaşındaki Biden ile 77 yaşındaki Trump arasında tercih yapılmasını isterken, en öne çıkan alternatif adayın 12 yıl önce verdiği ifadede "Solucan beynime girip bir kısmını yedi" dediği ortaya çıktı.

Artı Gerçek - ABD'de kasımdaki başkanlık seçimlerinde mevcut Demokrat Partili Başkan Joe Biden ile Cumhuriyetçi Partili rakibi Donald Trump'ın tabanından oy çalma potansiyeline sahip bağımsız aday Robert F. Kennedy Jr.'ın beyninde ölü solucan olduğu ortaya çıktı. Kennedy hanedanlığının mensubu, eski Başkan John F. Kennedy'nin yeğeni, eski Adalet Bakanı Robert Kennedy'nin oğlu Robert F. Kennedy Jr.'ın pandemi dönemindeki açıklamaları bir yandan Kovid komplo teorisi ve aşı karşıtı olmakla eleştirilirken, diğer yandan destekçi kitlesini artırmıştı. Nisan 2023'te Demokratik Parti'nin aday adayları arasına katılan, ama Ekim 2023'te bağımsız yarışacağını duyuran Kennedy'nin son yıllarda yaşadığı sağlık sorunlarını, Demokrat Parti yanlısı gazete The New York Times mercek altına aldı.

BOŞANMA DAVASINDA VERDİĞİ İFADE

NYT'nin ulaştığı 2012'de ikinci eşinden boşanma davasında verdiği ifadede Kennedy (70), beynine giren ve sonra ölen bir parazit solucanının neden olduğu bir anormallik yaşadığını söylemiş.

'DOKTOR TEŞHİSİ: BEYNİ BİRAZ YEDİKTEN SONRA ÖLEN SOLUCAN'

İfadesinde 2010 yılında ciddi hafıza kaybı ve zihinsel bulanıklık yaşaması üzerine 2009 yılında beyin kanserinden ölen amcası Senatör Ted Kennedy'nin tıbbi geçmişini bilen üst düzey nörologlara danıştığını, New York'lu bir doktorun beyin taramasını inceledikten sonra sağlık sorunlarının "beynine girip bir kısmını yedikten sonra ölen bir solucandan kaynaklanabileceğini" söylediğini aktaran Kennedy'nin o dönemde bilişsel sorunlardan olumsuz etkilendiğine dair açıklamalar yaptığı NYT tarafından hatırlatıldı.

NYT'ye göre bağımsız başkan adayı aynı dönemde çevresel görme kaybı, kas zayıflığı ve hareket, işitme ve konuşma sorunlarının yanısıra hafıza kaybı gibi nörolojik sorunlara yol açabilen cıva zehirlenmesinden de mustaripti.

KENNEDY: HEPSİ GEÇTİ

Gazetenin sorularını yanıtlayan Kennedy, hafıza kaybı ile beyin bulanıklığının iyileştiğini, parazitin tedavi gerektirmediğini, fazla ton balığı ve levrek yemesinden kaynaklanan cıva zehirlenmesinin geçtiğini, onlarca yıl mücadele ettiği düzensiz kalp atışından (A-fib) 10 yıldan uzun süredir mustarip olmadığını söyledi.

'AFRİKA, GÜNEY AMERİKA VE ASYA'DA DOLAŞIRKEN KAPTI'

NYT'nin tıbbi kayıtları görme talebi Kennedy kampanyası organizasyonu tarafından reddedildi. CNN'e konuşan Kennedy kampanyası sözcüsü Stefanie Spear, ünlü çevreci siyasetçinin çevre savunuculuğunun parçası olarak "Afrika, Güney Amerika ve Asya'da yoğun şekilde seyahat ettiğini, bu gezilerden birinde parazite yakalandığını" söyledi.

'RAKİPLERİNE KIYASLA ONUN SAĞLIĞINI SORGULAMAK GÜLÜNÇ'

"Sorun 10 yıldan fazla bir süre önce çözüldü ve kendisinin fiziksel ve zihinsel sağlığı sapasağlam" diyen Spear, 81 yaşındaki Biden ve 77 yaşındaki Trump'a atıfla, "Rakipleri göz önüne alındığında, Kennedy'nin sağlığını sorgulamak çok gülünç bir ima" dedi.

'5 BEYİN SOLUCANI DAHA ALSAM DA YENERİM'

NYT'nin beynini yiyen solucan haberini yayımlamasının ardından, medyada Kennedy'nin anlatımını sorgulayan ve bazı yönlerden yanlışlayan uzman görüşleri boy gösterdi. Bu durumla X'te dalga geçen Kennedy, "5 beyin solucanı daha yedikten sonra Biden ve Trump'la TV münazarasına çıkmayı teklif ettiğini" açıkladı. "Yine de onları yeneceğini" söyleyen bağımsız aday, "6 solucan handikabıyla bile sonuçtan eminim" esprisini yaptı. (CNN, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar