Biden'dan İran'a: Kendi vatandaşlarına yönelik şiddete son vermeli

Biden'dan İran'a: Kendi vatandaşlarına yönelik şiddete son vermeli
ABD Başkanı Joe Biden cuma günü İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin geçen ayki şüpheli ölümü sonrası devam eden eylemlere ilişkin konuştu. Biden, "İran, temel haklarını kullanan kendi vatandaşlarına yönelik şiddete son vermeli" dedi.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden, İran'da Mahsa Amini'nin "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındığı sıradaki şüpheli ölümünün ardından bir aydan uzun süredir devam eden eylemlere ilişkin açıklama yaptı.

8 Kasım'daki Kongre ara seçimleri öncesi batı eyaletlerine yaptığı ziyaret kapsamında California eyaletine bağlı Orange bölgesini ziyaret eden Biden, burada bölgede yaşayan İranlılar tarafından yapılan "Özgür İran" protestoları ile karşı karşıya kaldı.

ABD Başkanı konuşmasında İranlı insan hakları örgütlerinin iddiasına göre 200'ü aşkın kişinin güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu öldüğü, başını kadınların çektiği protestolara yer verdi.

'İRAN'DAKİ UYANIŞ BENİ SERSEMLETTİ'

Biden, "İran, temel haklarını kullanan kendi vatandaşlarına yönelik şiddete son vermeli. Çok uzun zamandır dış politika yapıyorum. İran'da yaşanan uyanış beni sersemletti. Mahsa Amini'nin ölümü bir uyanışa yol açtı ve bunun uzun süre susturulabileceğini düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

"Burada yaşayan İranlı topluluğa da seslerini çıkardıkları için teşekkür ederim" diyen Biden “Dünyanın her yerinde kadınlar çeşitli şekillerde zulme uğruyor, ancak giymek istediklerini giyebilmeliler. Kimse onlara ne giyeceklerini söylememeli" sözlerini sarf etti.

NE OLMUŞTU?

İran’da 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini’nin, Tahran'da "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesine tepki olarak cenazesinin ardından başlayan isyan ateşi dinmiyor. Başta Kürtlerin yoğun yaşadığı vilayetlerde ve kadınların öncülüğünde başlayan protestolar, kısa sürede rejim karşıtı bir hâl almıştı. Son isyan dalgasını geçmiştekilerden farklı kılan en önemli şey, lise ve üniversite öğrencilerinin gösterilere yoğun katılımı olmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar