Biden'ın Mısır Büyükelçisi adayı Kürt diplomat oldu

Biden'ın Mısır Büyükelçisi adayı Kürt diplomat oldu
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Başkanı Joe Biden, ABD'nin Mısır Büyükelçisi olarak Kürt kariyer diplomatı Hero Mustafa Garg'ı aday gösterdi. Dokuz dil bilen Hero Mustafa'nın adaylığının ABD Senatosu'nda da onaylanması gerekiyor.

Artı Gerçek - Beyaz Saray çarşamba günü yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden'ın ABD'nin bir sonraki Mısır büyükelçisi olarak kariyer diplomatı Herro Mustafa Garg'ı aday göstermeyi planladığını söyledi. Beyaz Saray, Garg'ın önceki görevlerinin arasında 2019'dan 2023'e kadar Bulgaristan büyükelçiliği ve ABD'nin Lizbon ve Yeni Delhi'deki büyükelçiliklerindeki üst düzey pozisyonların olduğunu vurguladı. Açıklamada Kürt diplomatın 2021’de Carnegie Vakfı tarafından “ABD'ye gelen en başarılı göçmenlerden biri” seçildiği hatırlatıldı.

Hero Mustafa Garg kimdir?

Hero Mustafa, 1973 yılında başkent Erbil'de Kürt bir ailede doğdu. Ailesi 1976'da Irak’ta Baas rejiminin baskıları yüzünden ABD'ye göç etmek zorunda kaldı. 1995 yılında Washington'daki Georgetown Üniversitesi'nden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini Princeton Üniversitesi'ndeki Weedrow Wilson Okulu'ndan aldı. Mustafa daha önce Irak, Portekiz, Hindistan, Lübnan ve Yunanistan'da üst düzey diplomatik görevlerde bulundu. Birçok başarısı nedeniyle Matilda Sinclair Dil Ödülü'ne layık görüldü. 2009-2011 yılları arasında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Ortadoğu ve Orta ve Güney Asya Çalışmalarından Sorumlu Danışmanlığını yaptı. Hero Mustafa, Kürtçe, İngilizce, Arapça, Farsça, Hintçe, Rusça, Türkçe, İspanyolca ve Yunanca olmak üzere dokuz dil biliyor. 2009 yılında, Hero Mustafa’nın hayatını anlatan “American Hero” adlı bir belgesel hazırlandı. Kürt diplomatın göreve başlayabilmesi için ABD Senatosu'nun Biden'ın önerisini onaylaması gerekiyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar