Biden'ın tuhaflıkları G7 zirvesinde 'şok etkisi yarattı': 'Bugüne kadarki en kötü durumu'

Biden'ın tuhaflıkları G7 zirvesinde 'şok etkisi yarattı': 'Bugüne kadarki en kötü durumu'
ABD ve Britanya basınına konuşan G7 zirvesinden kaynaklar, Biden'ın yaptığı tuhaflıkların müttefikler üzerinde şok etkisi yarattığını söyledi. İçlerinden biri, 81 yaşındaki ABD Başkanı'nın "bugüne kadarki en kötü durumda olduğunu" belirtti.

Artı Gerçek - İtalya'da düzenlenen G7 liderler zirvesinde Joe Biden'ın her zamankinden tuhaf halleri sosyal medyada viral olurken, The New York Post ve Sun'a konuşan zirveden kaynaklar, 81 yaşındaki ABD Başkanı'nın "şimdiye kadar bulunduğu en kötü durumda olduğunu" söyledi. Zirvedeki tartışmalar sırasında odaklanmasını kaybettiği belirtilen Biden'ın yaptığı hatalar, bir ülke heyetinin üyesi tarafından "utandırıcı" diye nitelendi.

G7'nin açılışında İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin kendisini beklediğini fark etmeyip 20 dakika geç gelen Biden'ın, Meloni'ye asker selamı vermesi dikkat çekti.

Liderlerin paraşütle atlama gösterisini izlediği sırada aralarından kopup meçhule uzaklaşan Biden'ı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un fark edip evsahibini uyarması üzerine Meloni geri getirebildi.

BEYAZ SARAY'DAN YALANLAMA

Biden'ın G7'deki tuhaf halleriyle ilgili haberleri "yalan" olarak niteleyen Beyaz Saray Sözcüsü Andrew Bates, "yurtdışı temaslarında ABD'nin ulusal güvenliğini ilerleten başarılı liderliğini" övdü.

The Post ve diğer yayın organlarının, Biden'ın paraşütle atlama gösterisinden uzaklaşırken çekilen videosunun çarpıtılmış versiyonunu haber yaptığını öne süren Bates, Başkan'ın video çerçevesinin hemen dışında başka bir paraşütçüye takdir ve tebrikini sunduğunu savundu.

SUNAK: BİDEN GAYET İYİ DURUMDA

Britanya Başbakanı Rishi Sunak, törenin koreografisinin Biden'ı diğer liderlerin arasına katılmaya çağırdığını söyleyerek ekledi: "Biden hepsi (paraşütçüler) ile tek tek konuşmak için oraya gitti. Meloni de ona 'Merak etme, hepsi yanımıza gelecek' dedi. Gelip el sıkışmaları için hepimizin yan yana durması gerekiyordu."

Sunak da Biden'ın "gayet iyi durumda" olduğunu ve paraşütçülere çok nazik davrandığını dile getirdi.

KONGRE'DEKİ DEMOKRATLAR BİDEN'IN DURUMUNDAN 'RAHATSIZ'

Bugüne dek toplantılarda temel yönlendirmeler yazılı kopya kağıtlarına bakarak konuşması ve zaman zaman gözlerini kapaması kameralara yakalanan Biden'ın zihinsel durumunun, Kongre'nin Demokrat üyeleri için endişe kaynağı olduğu basına yansımıştı. Bu yılın başlarında Ukrayna'ya devasa askeri paketi hakkındaki tartışmalara katılan bir kaynak, "Orada bulunup kendinizi rahatsız hissetmemeniz mümkün değildi" demişti.

The Post'a konuşan Beyaz Saray çalışanları da Biden'ın özel görüşmelerin bazı bölümlerinde odağını kaybettiğini söylemişti.

ANKET: İKİNCİ DÖNEMİ TAMAMLAYAMAYACAK KADAR YAŞLI

Biden, kasımda yeniden seçilmesi halinde Ocak 2029'da ikinci dönemini tamamladığında 86 yaşında olacak. ABC News/Ipsos'un şubat ayında yaptığı ankete göre seçmenlerin yüzde 86'sı (Demokratların yüzde 73'ü dahil), Biden'ın ikinci dönemi tamamlayamayacak kadar yaşlı olduğuna inanıyor.

Diğer yandan Cumhuriyetçi rakibi, önceki Başkan Donald Trump, dün 78 yaşına bastı. Trump, muhalifleri tarafından akıl sağlığı sorgulanan bir kişilik.

TRUMP'IN KAMPANYASI: BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞMİŞ ZOMBİ GİBİ

Trump'ın kampanya sözcüsü Karoline Leavitt, Biden'ın G7'deki haliyle ilgili şu manzarayı çizdi:

"İtalya'dan Birleşik Krallık ve New York'a kadar dünya çapında milyonlarca insan, 'Sahtekar' Joe Biden'ın bilişsel gerilemesinin G7 zirvesinde tam manasıyla gözler önüne serildiğine dair manşetlere uyandı."

“Biden'ın uzaklara baktığı ve beyin ölümü gerçekleşmiş bir zombi gibi ortalıkta dolaştığı görüldü, öyle ki, İtalya Başbakanı Meloni tarafından yer-yön gösterilmesi gerekti."

'ABD'NİN GÜÇLÜ, CESUR, SERT LİDERE İHTİYACI VAR'

Leavitt, "Çin, Rusya ve İran gibi düşmanlarımız şüphesiz Biden'daki bariz düşüşü izliyor ve zayıf, liyakatsiz başkomutanımızdan nasıl yararlanmaya devam edebileceklerini planlıyorlar" diyerek ekledi:

"Amerika, 'Sahtekar' Joe'nun başında olduğu bir dört yılı daha kaldıramaz. Güç yoluyla barış talep edecek cesur bir vizyona sahip sert bir lidere ihtiyacımız var ve bu lider de Başkan Donald Trump'tır." (MSN, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar