Bir ilk: ABD ile İsveç savunma anlaşması imzaladı

Bir ilk: ABD ile İsveç savunma anlaşması imzaladı
NATO üyeliği için Türkiye ve Macaristan'dan onay bekleyen İsveç, ABD ile Savunma İşbirliği Anlaşması imzaladı. Bu, iki ülke arasındaki ilk askeri işbirliği anlaşması oldu.

Artı Gerçek - Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında tarafsızlık ilkesinden vazgeçerek NATO üyeliğine başvuran İsveç, Türkiye ve Macaristan'ın onayının beklendiği süreçte ABD ile dikkat çekici bir askeri işbirliği anlaşması imzaladı. İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, iki ülke arasındaki ilk Savunma İşbirliği Anlaşması'nın imza töreninde, NATO üyeliğinin "en kısa sürede" kesinleşeceği konusunda umutlu olduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) yapılan açıklamada, bu anlaşmanın "ABD askeri güçlerinin İsveç'te faaliyette bulunmasına olanak tanıyacağı" belirtildi. İsveç'teki Amerikan askeri personelinin yasal statüsünü düzenleyen anlaşma, iki ülkenin ortak tatbikat düzenlemesinin de önünü açıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında ise "İsveç, NATO değerlerini savunan, güçlü ve kabiliyetli bir savunma ortağıdır; NATO'ya katılımı tamamlandığında, İttifak'ı daha da güçlendirecektir" denildi. Açıklamada, iki ülke arasındaki savunma anlaşmasının İsveç'in NATO üyeliğinin tamamlanmasının ardından da uygulanacağı belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar