BM: Rusya'nın savaş suçu işlediğine dair güçlü emareler var

BM: Rusya'nın savaş suçu işlediğine dair güçlü emareler var
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi, Ukrayna savaşının ilk günlerinde Rusya'nın yargısız infazlar yaptığını ve 'kuvvetle muhtemel' savaş suçu işlediğini duyurdu. Hazırlanan rapora göre, öldürülenlerden 72'si kadın 28'i ise çocuk.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi (OHCHR) Ukrayna'da birçok kasabada gerçekleşen Rus saldırılarına dair yürüttüğü izleme faaliyetine ilişkin raporunu yayınladı.

Raporda, savaşın ilk günlerinde Rus güçlerinin en az 441 sivili öldürdüğü ve yapılan yargısız infazların savaş suçu olabileceğine dair kuvvetli emareler bulunduğu belirtildi.

Raporda sadece Rus ordusunun kontrolündeki bölgelere yoğunlaşıldı.102 kasaba ve köyde yapılan incelemeler sonucunda Rusya Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen eylemlerde ölenlerden 72'sinin kadın ve 28'inin çocuk olduğu açıklandı.

KURBANLARIN ÇOĞU GÜNLÜK İŞLERİNİ YAPIYORDU

Raporda, "Kurbanların çoğunun işe giderken, yiyecek dağıtımı yaparken, komşularını ya da akrabalarını ziyaret ederken veya çatışmalardan kaçarken öldürüldüğü" belirtildi.

OHCHR'nin açıklamasına göre, incelenen cesetlerin çoğu, kurbanların kasıtlı olarak öldürülmüş olabileceğine dair işaretler taşıyor. Ekim ayı sonu itibarıyla OHCHR, üç bölgede 198 sivilin daha öldürüldüğü iddiasını bu kapsamda doğrulamaya çalışıyordu.

Moskova, "sivillerin hedef alındığı iddialarını" reddetmeye devam ederken, bu konuda Batı basınında yer alan haberleri "özel harp operasyonu" diye nitelemeye devam ediyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar