Boeing soruşturmasında ön rapor: Kaza yapan uçağın kapısındaki cıvatalar eksik çıktı

Boeing soruşturmasında ön rapor: Kaza yapan uçağın kapısındaki cıvatalar eksik çıktı
Kalkıştan kısa süre sonra kapısı yerinden fırlayan Boeing 737 Max tipi uçakla ilgili soruşturmanın ilk bulguları açıklandı. Buna göre kaza, uçağın kapısındaki eksik sürgüler nedeniyle meydana geldi.

Artı Gerçek - ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, Alaska Havayolları'na ait Boeing 737 Max tipi uçağın kapısının uçuş sırasında düşmesine ilişkin soruşturmasının ilk bulgularını yayınladı. Buna göre uçağın kapısını gövdeye kilitlemek için kullanılan dört ana cıvata eksikti.

Boeing de ön rapora yanıtında kazanın sorumluluğunu üstlendi. Boeing CEO'su Dave Calhoun yaptığı açıklamada, "Fabrikamızdan çıkan bir uçakta böyle bir olay yaşanmamalı. Müşterilerimiz ve yolcuları için daha iyisini yapmalıyız" dedi. Şirket, "Kalitemizi ve paydaşlarımızın güvenini sağlamlaştırmak için kapsamlı bir plan uyguluyoruz" diye de ekledi.

Alaska Havayolları'nın 1282 sefer sayılı uçuşunun Portland Uluslararası Havalimanı'ndan kalkışından birkaç dakika sonra meydana gelen olayda, kapı tıkacı olarak bilinen ve kullanılmayan bir acil çıkışı kapatan panel aniden patlamıştı.

Bunun sonucunda uçağın füzelaj olarak adlandırılan ana gövdesinin yan tarafında bir delik açılmıştı. Daha sonra, uçağın içindeki basınç, dışarıyla eşitleninceye kadar hızla düşmeye başlamıştı.

TEDARİKÇİ FİRMADAN AÇIKLAMA

Raporda, eksik cıvataların kapı panelinin yerinden çıkmasına ve uçaktan kopmasına neden olduğu belirtiliyor. Kapı tıkacı Boeing'in tedarikçisi Spirit AeroSystems tarafından üretildi ve şirkete teslim edilmeden önce füzelaja monte edildi. Ön rapora göre bu kapı tıkacı fabrikada üretim sırasında oluşan bir hasar nedeniyle daha sonra çıkarıldı. Görsel kanıtlara göre tıkaç yeniden monte edildiğinde en az üç ya da dört ana cıvata eksikti.

Spirit Aerosystems açıklamasında, "süreçlerini ve en yüksek güvenlik, kalite ve güvenilirlik standartlarını sağlamak için" Boeing ve düzenleme kuruluşlarıyla yakın çalıştığını vurguladı.

BAŞKA UÇAKLARDA DA SORUN ÇIKMIŞTI

Önceki denetimler Boeing'in aynı özelliklere sahip diğer uçaklarında da benzer sabitleme sorunlarını ortaya çıkarmıştı. Bu da uçakların yapım sürecinin sorgulanmasına yol açmıştı.

Boeing CEO'su Calhoun, uçak üreticisinin kapı tıkacı montajıyla ilgili yeni denetimler uygulayacağını ve tıkaç yerinden çıktığında bunun raporlara bütünüyle yansıtılacağını söyledi. (Kaynak)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar