Havadayken 'kapısı' düşmüştü: Boeing 737 MAX 9 uçaklarında gevşek parçalar tespit edildi

Havadayken 'kapısı' düşmüştü: Boeing 737 MAX 9 uçaklarında gevşek parçalar tespit edildi
Uçuş sırasında parçası kopunca acil iniş yapmak zorunda kalan Boeing 737 MAX 9 tipi yolcu uçaklarına ilişkin incelemeler sürüyor. Alaska ve United havayolları, bu uçaklarda gevşek parçalar tespit ettiklerini açıkladı.

Artı Gerçek - Alaska Havayolları'na ait Boeing 737 MAX 9 tipi yolcu uçağının 5 ocak günü havadayken gövdesinden bir parçanın kopması nedeniyle acil iniş yapmasının ardından Boeing üzerindeki baskı artıyor. Alaska Havayolları ve ABD'de bu uçaklara sahip diğer havayolu firması olan United, yere indirilen Boeing 737 MAX 9 model uçakların bazılarının ilgili bölgesinde "gevşek" (yeterince sıkılmamış) parçalar tespit edildiğini açıkladı.

Alaska Havayolları'ndan yapılan açıklamaya göre, teknisyenlerin kontrolleri sırasında bazı uçaklarda gevşek parçalar görüldü. Chicago merkezli United Airlines da, uçakların bazı panellerinde gevşek cıvatalar bulduklarını duyurdu.

Bu açıklamaların ardından ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu'nun (NTSB) da havadaki uçaktan düşen parçanın bağlantısının doğru yapılıp yapılmadığının henüz bilinmediğini açıklaması şüpheleri artırdı.

Alaska Hava Yollarına ait yolcu uçağı, 5 Ocak akşamı 171 yolcu ve altı kabin görevlisi ile havadayken gövdesinden bir parçanın kopması nedeniyle acil iniş yapmıştı. Oregon'un Portland kentinden Kaliforniya'ya gitmekte olan uçaktan düşen parçalar da, bu kentte bir evin bahçesinde bulunmuştu.

Boeing'in en çok satan uçaklarından birinde yaşanan bu olay, sektörde endişeyle karşılanmıştı. ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), 171 MAX 9 uçağını yere indirmişti.

FAA son olarak, kabin çıkışlarındaki parça bağlantılarına ve bileşenlerine dair gerekli denetim ve soruşturma tamamlanana dek Boeing 737 MAX 9 uçaklarının yerde kalacağını duyurdu. FAA, bu uçakların yeniden havalanması öncesinde ilgili noktalardaki kontrollerin ve düzeltmelerin yapılması talimatı da verdi. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar