Havadaki uçaktan kopan parça bir evin bahçesinde bulundu

Havadaki uçaktan kopan parça bir evin bahçesinde bulundu
Boeing 737 Max 9 tipi uçağın ABD'de havadayken kopan parçasının bulunduğu açıklandı. Dünya çapında yüzlerce uçuşu etkileyen olayla ilgili soruşturma sürerken, 737 Max 9 "tarihin en çok incelenen uçağı" oldu.

Artı Gerçek - ABD’de Alaska Havayolları'na ait Boeing 737 Max 9 tipi yolcu uçağından cuma günü havada olduğu sırada kopan parça bulundu. Olay nedeniyle dünya çapında yüzlerce uçuş iptal olurken, Portland kentinde aranan kayıp parçanın Bob adlı bir öğretmen tarafından bulunduğu açıklandı.

ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu'nun (NTSB) açıklamasına göre öğretmen parçayı, kentin banliyölerindeki Cedar Hills mahallesindeki evinin mahallesinde buldu. NTSB Başkanı Chair Jennifer, parçanın bulunmasının kendisini rahatlattığını, bu sayede kazanın sebebinin anlaşılma ihtimalinin güçlendiğini söyledi.

Kazanın ardından ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA) bu tip uçaklara yönelik inceleme başlatmıştı. FAA, ülkedeki 171 adet Boeing 737 Max 9 tipi uçağın, "güvenlik endişeleri giderilene kadar" uçmayacağını duyurdu. Önceliğin "halkın güvenliği" olduğunu belirten FAA'nın açıklamasının ardından, binlerce yolcu uçuşlarının iptal olduğunu öğrendi. Türk Hava Yolları da filosundaki Boeing Max 9'ları inceleyeceğini açıkladı.

ABD'de filosunda en fazla 737 Max 9 tipi uçak bulunduran havayolu şirketleri United ve Alaska Havayolları. Dünya çapında ise Türk Hava Yolları ile Panama'nın Copa Havayolları ve Meksika havayolu şirketi Aeromexico başı çekiyor.

NE YAŞANMIŞTI?

Alaska Havayolları'na ait Boeing 737 Max 9 uçağı, kalkışından 35 dakika sonra, yaklaşık 5 bin metre irtifada, bir pencereyi de içinde alan gövde parçasının kopmasının ardından Portland'a acil iniş yapmak zorunda kaldı. Alaska Havayolları uçağında 171 yolcu ve 6 mürettebat bulunuyordu.

Uçuş kayıtlarına göre uçak yaklaşık 5 bin metre yükseklikteyken aniden inişe geçti. Yolcuların verdiği bilgiye göre ifadeye göre, uçağın gövde bölümü kalkıştan kısa süre sonra koptu. Uçağın gövdesinin bu bölümü, bazı hava yolları tarafından ek acil çıkış kapısı olarak kullanılıyordu ancak Alaska Havayolları bu bölümü aynı amaçla kullanmıyordu.

NTSB açıklamasına göre uçakta şans eseri kopan bölgeye yakın yerdeki koltuklar boştu. Yolcu Diego Murillo, ortaya çıkan boşluğun "buzdolabı kadar geniş" olduğunu ve oksijen maskeleri yukarıdan düşerken patlamayı andıran yüksek bir ses duyduğunu anlattı. Portland merkezli KPTV'ye konuşan Murillo, “O sırada bir çocuğun gömleğinin boşluğa çekildiğini ve annesinin uçmaması için onu tuttuğunu söylediler" dedi.​

Alaska Havayolları, filosundaki 65 adet 737 Max 9 uçağını incelemeye aldığını ve Pazar günkü uçuşlarının yüzde 21'ine denk gelen 163 uçuşun iptal edildiğini duyurdu. Şirket incelemelerin en yakın hafta ortası bitebileceğini açıkladı.

TARİHİN EN ÇOK İNCELENEN UÇAĞI

United Havayolları da 79 uçağını kızağa çekerken, planlanan uçuşlarının yüzde 8'ine denk gelen 230 uçuşun iptal edildiğini belirtti. Alaska Havayolları CEO'su Ben Minicucci, “Uçaklar ancak bakım ve güvenlik denetimlerinin tamamlanmasının ardından hizmete geri sokulacak" dedi.

Boeing 737 Max, bir dizi güvenlik sorunu ve soruşturmanın ardından "tarihin en çok incelenen uçağı" olarak kayıtlara geçti. Boeing verilerine göre yaklaşık 300 adet 737 Max 9 uçağı kullanımda. FAA, geçen ay havayollarına, uçuş kumanda yüzeylerinde gevşek cıvata olması ihtimali nedeniyle Max modellerini denetimden geçirme çağrısı yapmıştı. (DIŞ HABERLER, BBC Türkçe)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar