Chomsky: ABD Kürtleri korumak için Suriye'de kalmalı

Chomsky: ABD Kürtleri korumak için Suriye'de kalmalı
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Kasım 2019 21:26
A+ A-
Noam Chomsky: Mevcut durumda Esad savaşı büyük ölçüde kazandı.

ABD’li dil bilimci ve düşünür Noam Chomsky, ‘Kürtleri korumak için ABD’nin Suriye’de kalması gerektiğini’ söyledi. Chomsky, ABD’nin Suriye’de varlık göstermesinin Suriyeli Kürtlere yönelik bir saldırıya karşı caydırıcı olacağı görüşünü paylaştı. Chomsky, "Bence, ABD’nin Kürt bölgelerine karşı bir saldırıyı caydıracak bir varlık sürdürmesi mantıklı. Kürtler, Suriye’de birçok düzgün unsurla işleyen bir toplumu sürdürmekte başarılı olan tek bölgeye sahip. Ve acı düşmanları Türkler veya katil Esad rejimi tarafından bir saldırıya uğramalarını engellemek için gereken her şeyin yapılması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

‘ESAD KAZANIYOR’

İnternet sitesi The Intercept ile söyleşisinde, Chomsky’ye Suriye’deki son duruma ilişkin görüşleri soruldu. ‘Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ülkede yaşananların büyük kısmından sorumlu olduğunu ve bu durumun meşrulaştırılamayacağını’ söyleyen Chomsky, ‘Suriye muhalefetinin de ilk aşamalardaki demokratik, laik ve saygın konumundan uzaklaşarak cihatçı unsurlar tarafından ele geçirildiğine’ dikkat çekti.

İLGİLİ HABER: SURİYE DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

‘DÜZGÜN İŞLEYEN BİR BÖLGE KURDULAR’

"Mevcut durumda Esad savaşı büyük ölçüde kazandı" diyen Chomsky, sözü Kürtlere getirerek şöyle devam etti: "Diğer mühim mesele, Kürt bölgelerinin – Rojava’nın – statüsü. Bence, ABD’nin Kürt bölgelerine karşı bir saldırıyı caydıracak bir varlık sürdürmesi mantıklı. Onlar [Kürtler], Suriye’de birçok düzgün unsurla işleyen bir toplumu sürdürmekte başarılı olan tek bölgeye sahip. Ve acı düşmanları Türkler veya katil Esad rejimi tarafından bir saldırıya uğramalarını engellemek için gereken her şeyin yapılması gerektiğini düşünüyorum."

Chomsky söyleşinin devamında, Amerikan yönetimi gibi büyük güçleri insani ilkelerin yönlendirmediğini söylese de "Bu durum, ABD’nin kısmen küçük bir varlık göstererek Suriye’deki Kürtlere karşı saldırıları engelleyebileceği gerçeğini değiştirmiyor. Böyle bir saldırı, Suriye’nin düzgün bir şekilde işleyen tek bölgesini yok edebilir" dedi. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Öne Çıkanlar