Çin ile Tayvan arasındaki ilişkilerin sembolü olan panda öldü

Çin ile Tayvan arasındaki ilişkilerin sembolü olan panda öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Bir dönem Çin ile Tayvan arasında ilişkilerin gelişmesinin sembolü olan Tuan Tuan isimli panda 18 yaşında öldü. Tuan Tuan için bir veda töreni yapılacak.

Artı Gerçek - Çin'in 2008 yılında Tayvan'a ilişkilerde yumuşamanın simgesi olarak hediye ettiği 'ünlü' panda Yuan Yuan, 18 yaşında öldü. Taipei Times gazetesinin haberine göre, Taipei Hayvanat Bahçesi Sözcüsü Eric Tsao Tuan Tuan'ın "sağlık sorunları nedeniyle" uyutulduğunu söyledi. Tuan Tuan ağustosta havale geçirmişti.

Tuan Tuan'ın rahatsızlığının iyileşemeyecek kadar ilerlediğini ve artık kaliteli bir yaşam süremeyeceğini vurgulayan Tsao, erkek pandanın gün içinde üç havale geçirdiğini aktardı.

TEDAVİYE YANIT VERMEDİ

Çin'den gelen veterinerlerin yaptığı taramalarda beyninde lezyon tespit edilen Tuan Tuan ağustostan beri tedavi görüyordu. Yoğun tedaviye yanıt vermeyen Tuan Tuan isimli panda için bir veda töreni düzenleneceği de açıklandı.

Hayvanat bahçesi veterinerlerinin son olarak Tuan Tuan'ın öğleden sonra iğneyle uyutulmasına karar verdiğini dile getiren Tsao, panda için veda töreni yapılacağı bilgisini verdi.

BİR DÖNEMİN SİMGESİYDİ

Eylülde 18 yaşına giren Tuan Tuan, Aralık 2008'de henüz 4 yaşındayken "Yuan Yuan" adlı başka bir pandayla birlikte Çin tarafından Tayvan'a hediye edilmişti.

Çin ile Tayvan arasındaki ilişkilerin gelişmesinin sembolü olan iki pandanın adları, Çincede "yeniden birleşme" anlamına gelen "Tuan Yuan" sözcüğünden esinlenerek verilmişti.

Tuan Tuan ve Yuan Yuan'ın Tayvan'da "Yuan Zaibap" (2013) ve "Yuan Bao" (2020) adlı dişi yavruları dünyaya gelmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar