Tayvan Çinli veterinerlere muhtaç kaldı: Hasta panda için yardım talebi

Tayvan Çinli veterinerlere muhtaç kaldı: Hasta panda için yardım talebi
Yayınlanma:
A+ A-
Tayvan, 2008 yılında Çin'den hediye olarak gelen 'ünlü' panda Yuan Yuan'ın hastalanması sonrası Çinli veterinerlerden yardım istedi. 19 yaşındaki Yuan Yuan'ın ağır hasta olduğu belirtilirken, Çin'in veterinerleri yollayıp yollamayacağı bilinmiyor.

Artı Gerçek - ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nşn ziyareti sonrası Çin'le ilişkileri iyice gerilen Tayvan hastalanan bir pandanın tedavisi için Çinli veterinerlere muhtaç kaldı. Tayvan yönetimi, 18 yaşındaki pandanın tedavisi için Çinli uzmanlardan yardım istedi.

Tuan Tuan adlı dev panda, 2008 yılında Pekin tarafından üreme partneri Yuan Yuan ile birlikte Tayvan'a hediye edilmişti. İlişkilerin daha sıcak olduğu bir dönemde bağışlanan pandaların isimlerinin biraraya getirildiğinde 'birleşme' anlamına gelmesi, Pekin'in Tayvan'ı yeniden topraklarına katma niyetinin simgesi olarak görülmüştü.

Tayvanlı yetkililerin açıklamasına göre, 18 yaşındaki Tuan Tuan'ın sağlığı son dönemde giderek bozuldu. Beyin tümörü olduğundan şüphelenilen dev panda yoğun bakıma alınırken, Çinli uzmanlardan yardım istendi. Çinli veterinerlerin çağrıyı kabul edip etmeyeceği henüz bilinmiyor ama Tayvanlı yetkililer vize işlemlerine başlandığını söyledi.

Tuan Tuan ve Yuan Yuan, Tayvan'a gönderildiklerinden beri Taipei Hayvanat Bahçesi'nde binlerce kişi tarafından ziyaret edildi. AFP ajansına konuşan Heng Ling-lin, çocuklarını 'geçmiş olsun' notu yazmaları için hayvanat bahçesine götürdüğünü söyleyerek, "Buraya ilk geldiğinde çok küçük ve çok tatlıydı. Herkesin bebeği gibiydi. Onu böyle görmek yüreğimi parçalıyor" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar