Çin'de günlük rekor kırıldı: 31 bin 527 yeni Covid-19 vakası tespit edildi

Çin'de günlük rekor kırıldı: 31 bin 527 yeni Covid-19 vakası tespit edildi
Sıfır vaka politikasıyla eleştirilerin odağında olan Çin'de en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi. Günlük hayatı olumsuz etkileyen sert tedbirler ve beraberinde gelen çalışma koşulları sebebiyle çeşitli bölgelerde protesto eylemleri yapıldı.

Artı Gerçek - Çin Halk Cumhuriyeti'nde Covid-19 pandemisinin başından beri görülen en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi. "Sıfır vaka" politikası çerçevesinde sert tedbirlerin alındığı ülkede, dün günlük vaka rekoru kırılarak 31 bin 527 yeni vaka kaydedildi.

31 BÖLGEDE VAKA TESPİT EDİLDİ

Çinli yetkililer 31 bölgede Covid-19 vakaları kaydedildiğini açıkladı. Bunlar arasında 6 milyon kişiye tam kapanma uygulayan Çengçou şehri ve bazı bölgelerde kapanma uygulayan Pekin de var.

Çin, en son nisan ayında, ülkenin en büyük kenti Şangay'da tam kapanma uygulandığı dönemde 28 bin vaka ile zirveyi görmüştü.

200 BİN İŞÇİ KOŞULLARI PROTESTO ETTİ

Öte yandan, Pekin yönetiminin pandemiyle mücadele politikası, toplumda tepki çekmeye devam ediyor. Çin, Covid-19 salgınına karşı vakaları ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen "sıfır vaka" stratejisini uyguluyor.

Strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, kitlesel testler, imalat, ticaret ve hizmetler sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması veya kapalı devre sürdürülmesi gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerektiriyor. Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

200 bin işçinin çalıştığı dünyanın en büyük iPhone fabrikasında önceki gün, Covid-19 tedbirleri kapsamında kapalı devre çalıştırılan işçiler, hem fabrikadaki koşulları hem de ödemelerin yapılmamasını protesto ederek polisle çatışmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar