Çin'de Covid önlemlerine öfke büyüyor: Şanghay'daki eylemlere beton bariyer engeli

Çin'de Covid önlemlerine öfke büyüyor: Şanghay'daki eylemlere beton bariyer engeli
Çin'de hükümetin aldığı sert karantina tedbirlerine karşı protestolar yayılıyor. Hükümet, karantina altındaki bölgeleri kapatmak için kullanılan bariyerleri, eylemleri önlemek için kullanmaya başladı.

Artı Gerçek - Çin'in Urumçi kentinde karantina altındaki bir binada çıkan yangında 10 kişinin ölmesi sonrası başlayan Covid-19 protestoları yayılıyor. Hükümetin, 'sıfır vaka' politikası sebebiyle aldığı sert tedbirler kapsamında kurulan karantina bariyerlerini yıkan pek çok insan ülkenin çeşitli yerlerinde eylem düzenledi. Çin hükümeti, koronavirüs pandemisinin ilk günlerinde karantina tedbirleri için kullandığı beton bariyerleri bu kez protestoları engellemek için devreye soktu.

bariyerler-001.jpg

'TEST DEĞİL ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ'

Ülkenin en büyük şehri ve finansal başkenti Şangay'da önceki gün düzenlenen bir protestoda eylemciler, tepki çeken Covid-19 önlemlerine karşı sansürü protesto etmek için boş kağıtlar taşıdı. Bunun ardından ülke genelinde bir sembol hâline gelen boş kağıt ile çeşitli eylemler düzenlendi. Eylemlerde, "PCR testi değil özgürlük istiyoruz" sloganı öne çıktı. Eylemcilerden biri "kağıtta hiçbir şey yoktu ama ne olduğunu hepimiz biliyoruz aslında" dedi. Sosyal medyada viral olan bir videoda ise tek başına boş kağıt tutan bir öğrencinin elinden kağıdı alan adam tepki çekti.

blank-sheet.webp

BBC: MUHABİRİMİZ GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan BBC'den yapılan açıklamada, eylemleri takip eden Ed Lawrence isimli muhabirinin polis tarafından gözaltına alındıktan saatler sonra serbest bırakıldığı duyuruldu. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde BBC muhabirine ters kelepçe yapıldığı görülürken, eylemcilerin muhabirin serbest bırakılması için slogan atması dikkat çekti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Ed Lawrence'ın kendisini gazeteci olarak tanıtmadığı için gözaltına alındığını iddia etti.

GÜNLÜK VAKA SAYILARI YİNE REKOR KIRDI

Uzmanlar Çin'de aşılama çalışmalarının hızlandırılması gerektiği konusunda ortaklaşıyor. Her ne kadar bilim insanları bahar aylarından önce tedbirlerin hafifletilmesinin mümkün olmayacağını düşünse de tedbirler, Covid vakalarındaki artışı engelleyemiyor. Bugün açıklanan son verilere göre beş gün üst üste rekor kıran günlük vaka sayıları 40 bin 52'ye ulaşmış durumda. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar