Columbia'daki Filistin Direnişi'ne görülmemiş baskın: Polis pencereden girip öğrencileri ters kelepçeyle gözaltına aldı

Columbia'daki Filistin Direnişi'ne görülmemiş baskın: Polis pencereden girip öğrencileri ters kelepçeyle gözaltına aldı
ABD'deki üniversitelerde Filistin için düzenlenen eylemlerin merkez üssü Columbia Üniversitesi görülmemiş bir polis basınına uğradı. Polis, öğrencilerin işgal ettiği Hamilton Binası'na pencereden girip onlarca kişiyi ters kelepçeyle gözaltına aldı.

Artı Gerçek - ABD'de kampüsleri Filistin Direnişi'nin kalesine çeviren protestoların başını çeken New York'taki Columbia Üniversitesi'nde öğrenciler polis saldırısına uğradı. Columbia kampüsüne giren New York Polis Teşkilatı (NYPD) özel birimleri, tarihi Hamilton Hall'de protestolarına devam eden Filistin destekçisi öğrencileri gözaltına aldı.

columbia3.jpg

Okulun Morningside Heights Kampüsü'nde, öğrencilerin bir süre önce kurduğu Gazze Dayanışma Kampı, polis ekiplerinin müdahalesiyle dağıtıldı.

gazze2.jpg

Büyük kamyonlar ve özel hazırlanmış rampalar yardımı ile öğrencilerin işgal ettiği Hamilton Hall binasına gelen polis, binanın Amsterdam Caddesi tarafında toplanan halk tarafından protesto edildi.

columbia2.jpg

PENCEREDEN GİRDİLER

Hamilton Hall binasına pencereden girerek içerdeki barikatları yıkan polis, sert şekilde müdahale ettiği onlarca öğrenciyi kampüs dışına çıkardı ve gözaltına aldı.

columbia5.jpg

New York polisi, kampüs alanındaki Gazze Dayanışma Kampı çadırlarını da kaldırdı.

Polisin müdahalesinden kısa süre önce Columbia Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, topluluğun güvenliğini ve düzenini yeniden sağlaması için NYPD'den yardım istendiği belirtilmişti.

gazze3.jpg

Columbia Üniversitesinde Filistin destekçisi öğrenciler, nisan ortalarında okulun, İsrail'in Gazze'deki saldırılarını ve işgalini destekleyen şirketlere devam eden finansal yatırımlarını protesto amacıyla kampüsün bahçesinde oturma eylemi başlatmıştı.

columbia6.jpg

Rektörlük, eylemlerin 2. gününde, New York polisinden göstericilerin dağıtılması için yardım talebinde bulunmuş, kampüse giren polis, 108 öğrenciyi gözaltına almıştı.

Columbia Üniversitesindeki olay, 7 Ekim 2023'ten sonra ABD'deki üniversitelerde Filistinli öğrencilere karşı başlayan "ifade özgürlüğü" engellemeleri tartışmalarını tekrar gündeme getirmiş, gözaltılara tepki olarak öğrenci protestoları ülke genelindeki diğer üniversitelere de yayılmıştı.

ABD genelinde hala 50'den fazla büyük üniversitede, Filistin'e destek için öğrenci eylemleri devam ediyor ve polisin son 2 haftada aralarında bazı öğretim görevlileri de dahil 1000'den fazla öğrenciyi gözaltına aldığı belirtiliyor. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar