Gazze kampını dağıtma ültimatomunu reddeden Columbia Üniversitesi öğrencileri, Hamilton binasını işgal etti

Gazze kampını dağıtma ültimatomunu reddeden Columbia Üniversitesi öğrencileri, Hamilton binasını işgal etti
Columbia Üniversitesi yönetiminin Gazze Dayanışma Kampı'nın kaldırılması ültimatomu verip kampa katılanlara uzaklaştırma cezası vermesi üzerine, protestocular kampüsteki Hamilton Binası'nı 'devraldıklarını' açıkladı.

Artı Gerçek - ABD'de kampüsleri Filistin Direnişi'nin kalesine çeviren protestoların başını çeken New York'taki Columbia Üniversitesi'nde yönetim, polis çağırıp öğrencileri gözaltına aldırması ve uzaklaştırma cezaları vermesinin ters tepmesine rağmen, demir yumruğu daha da sıktı. Rektörlüğün Gazze Dayanışma Kampı'nın kaldırılması ültimatomu verip kampta yer alan öğrencilere uzaklaştırma cezası dağıtması üzerine protestocular kampüsteki Hamilton Binası'nı işgal etti.

1968'DEKİ ÖĞRENCİ EYLEMLERİNİN MERKEZ ÜSSÜ

Rektörlüğün dün akşam itibarıyla kampın kaldırılması ve kalabalığın dağılması ültimatomuna uymayan protestocular, 1968'de öğrenci aktivizminin odak noktası olduğuna dikkat çektikleri Hamilton Binası'na barikat kurdu. Bazı camlarının kırıldığı gözlemlenen binanın kapılarını ahşap masa ve sandalyelerle kapatan öğrenciler, 'İntifada' pankartları açtı, "Durmayacağız, dinlenmeyeceğiz", "Ne istiyoruz? Adalet. Ne zaman istiyoruz? Şimdi" gibi sloganlar attı.

'6 YAŞINDA ÖLDÜRÜLEN HİND RECEB'İN ONURUNA GERİ ALDIK'

Protestoya liderlik eden gruplardan Filistin'de Adalet için Columbia Öğrencileri (SJP), X'te ültimatoma uymama yemini edip kampı koruma çağrısı yaptıktan sonra, "Hamilton Hall'u devraldıklarını" duyurdu. Columbia Üniversitesi Apartheid'dan Kurtuluş (CUAD) grubu, "Bu iğrenç korkutma taktikleri, 34 binden fazla Filistinlinin ölümüyle karşılaştırıldığında hiçbir şey ifade etmiyor. Columbia taleplerimizi karşılayana dek hiçbir yere gitmiyoruz" açıklamasını yaptı. Ardından CUAD, İsrail ordusunun Gazze'de tank ateşi açtığı sivil araçta öldürdüğü 6 yaşındaki Hind Receb'in onuruna "Hamilton Hall'u geri aldıklarını" söyledi. Binanın pencerelerinden Hanzala çizimli "Hind'in Salonu" yazılı pankartlar sallandırıldı.

'YAHUDİ ÖĞRENCİLERİMİZLE ÖĞRETİM ÜYELERİMİZ İÇİN NAHOŞ'

Öncesinde Columbia Üniversitesi Sözcüsü Ben Chang, "Kampüsümüzde güvenliği sağlamaya yönelik çabalarımızın sonraki aşamasının parçası olarak öğrencileri okuldan uzaklaştırmaya başladık" dedi. Chang, "Kamp, Yahudi öğrencilerimizin ve öğretim üyelerimizin çoğu için nahoş ve öğretmeyi, öğrenmeyi, final sınavlarına hazırlanmayı engelleyen dikkat dağıtıcı ortam yarattı" iddiasında bulundu.

Columbia ve diğer kampüslere polis baskınından beri protestolar ABD çapında yayılırken, onlarca üniversitede Gazze Dayanışma Kampları kuruldu.

TEKSAS ÜNİVERSİTESİ'NDE YİNE ONLARCA GÖZALTI

Geçen hafta onlarca öğrencinin gözaltına alındığı Austin'deki Teksas Üniversitesi dün yüne polis baskınına uğradı. Öğrencilere biber gazı ve plastik mermilerle saldıran çevik kuvvet donanımlı eyalet polisi en az 40 kişiyi gözaltına alırken, direnen öğrencileri yerlerde sürükledi.

Öğretim üyelerinin önceki baskına tepki olarak dersleri boykot etmesine rağmen yine eyalet polisini çağıran Teksas Üniversitesi yönetimi, bunu "kampüs topluluğunun güvenliğinin korunması ve kampüste kamp kurulmasını yasaklayan kurumsal kuralların uygulanmasıyla" gerekçelendirdi.

18 NİSAN'DAN BERİ 900'DEN FAZLA ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

Amerikan medyasının dünkü hesaplamasına göre 18 Nisan'dan beri ABD çapındaki kampüslerde 900'den fazla öğrenci gözaltına alındı. İsrail'in Gazze Savaşı'nı bitirmesi için eylem yapan öğrenciler, üniversite yönetimlerinden İsrail ve İsrail'i destekleyen şirketlerle tüm bağları kesmelerini talep ediyor.

MECLİS BAŞKANINA GÖRE 'YAHUDİ KARŞITI İŞGAL'

Müesses nizam ise protestoları "Yahudi karşıtlığıyla" suçlayarak yasadışı hale getirme çabasında. ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Başkanı Mike Johnson, Columbia'daki Hamilton Hall'un işgalinden önce X'te yaptığı paylaşımda, "Tam bir rezalet. Kampüs, Yahudi karşıtı öğrenciler ve öğretim üyeleri tarafından istila ediliyor" dedi. Temsilciler Meclisi'nde azınlıktaki Demokratlardan 21 milletvekili de "Kamp, Yahudi öğrencilere yönelik antisemitik saldırıların üreme alanı oldu. Müzakere zamanı bitti, şimdi eylem zamanı" açıklamasını yaptı. Açıklamada "kararlı davranamaz, kampı dağıtamaz ve tüm öğrencilerin güvenliğini sağlayamazsa" mütevelli heyeti istifaya çağırıldı.

ABD'deki en eski ve prestijli üniversiteler arasında yer alan Columbia, lisans öğrencileri için yıllık yaklaşık 90 bin dolarlık ücretiyle aynı zamanda en pahalı özel üniversitelerden biri. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar