Fransa'nın en prestijli üniversitelerinden Sciences Po'da öğrencilerden Gazze işgali

Fransa'nın en prestijli üniversitelerinden Sciences Po'da öğrencilerden Gazze işgali
Avrupa'nın önde gelen sosyal bilimler üniversitelerinden Sciences Po'nun öğrencileri, İsrail saldırısı altındaki Filistinlilerle dayanışma için okulun kapısında barikat kurdu. Öğrenciler, kurumun İsrail'i kınamasını istiyor.

Artı Gerçek - Amerikan üniversitelerinde Gazze ile dayanışma gösterileri devam ederken, Fransa'nın en prestijli okullarından Sciences Po'da da yeni bir eylem başladı. Çok sayıda öğrenci, Paris'teki üniversitenin girişini kapatarak kuruluşun İsrail'in eylemlerini kınamasını talep etti.

paris5.jpg

Filistinlilere destek sloganları atan öğrenciler, okulun girişinde barikat kurdu.

paris3-001.jpg

Binanın girişine ve pencerelerinden Filistin bayrakları dalgalandırılırken, "İşbirliği" yazılı bir pankartla da İsrail'in kınanmamasına tepki gösterildi. Çok sayıda öğrenci, Filistinlilerle dayanışma için kefiye de taktı.

paris6-001.jpg

Öğrenciler, işgal ettikleri bir binadan Filistinli yanlısı sloganlar attı.

İnsan hakları alanında yüksek lisans yapan 22 yaşındaki Hicham, "ABD'de ve şimdi de Avustralya'da olup bitenleri gördüğümüzde, bunun Fransa'da da yaşanmasını umuyoruz, Akademik dünyanın oynayacağı bir rol var" dedi.

Kamu yönetimi yüksek lisansı yapan 20 yaşındaki Zoe de, "Bunun tüm üniversitelere ve ötesine yayılmasını umuyoruz. Gazze'deki soykırım sona erene kadar pes etmeyeceğiz" diye konuştu.

Science Po'nun geçici rektörü Jean Basseres ise öğretmenlere bir mektup yazarak binanın ablukaya alınmasını kınadı. Basseres, okulda çarşamba günü düzenlenen ilk eylemde polisin bir grup pöğrenciyi dağıttığını kabul edip, yeni eylem konusunda öğrenci temsilcileriyle temas halinde olduklarını söyledi.

Amerikan üniversitelerinde de ilk olarak 7 Ekim sonrası başlayıp baskıyla karşılaşan eylemler geçen hafta yeniden yoğunlaşmış durumda. Prestijli Columbia Üniversitesi'nde geçen hafta yüzlerce kişinin gözaltına alınması sonrası, öğrenci protestoları New York'tan Kaliforniya'ya birçok üniversiteye yayıldı. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar