Danimarka'da seçimleri merkez sol blok kazandı

Danimarka'da seçimleri merkez sol blok kazandı
Yayınlanma:
A+ A-
Danimarka'da yapılan erken genel seçimleri Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı ve Başbakan Metter Frederiksen'in liderliğindeki merkez sol blok kazandı. Frederiksen'in hem sağ hem sol partilerin yer alacağı bir merkez eğilimli hükümet kurması bekleniyor.

Artı Gerçek - Danimarka'da Başbakan Metter Frederiksen'in liderliği ve COVID-19 pandemisiyle mücadelesine yönelik bir güven oylaması olarak görülen genel seçimlerden merkez sol blok galip çıktı.

Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Frederiksen öncülüğündeki merkez sol blok, oyların yaklaşık yüzde 28'ini alarak parlamentoda çoğunluk için gereken 179 sandalyeden 90'ını elde etti.

Seçim zaferinde merkez sol bloğun Grönland ve Faroe Adaları'ndan üç vekilliği elde etmesi büyük rol oynadı.

SOSYAL DEMOKRAT PARTİ SON 20 YILIN EN İYİ SEÇİM SONUCUNU ELDE ETTİ

Seçimlerde ayrıca Sosyal Demokrat Pdebnmaarti son 20 yıldaki en iyi sonucu elde etti. Sağ bloğun en güçlü partisi Liberal Parti ise oyların yaklaşık 13'ünü alarak parlamentodaki 43 sandalyesinden 19'unu kaybetti. Bu partinin son 34 yılda aldığı en kötü seçim sonucu olarak kaydedildi.

Eski başbakan Lars Lokke Rasmussen'in altı ay önce kurulan Ilımlılar Partisi ise oyların yüzde 9'unu alıp 16 sandalye kazanarak seçimden üçüncü büyük parti olarak çıktı.

Rasmussen hem sağ hem sol partilerden oluşan bir merkez hükümeti destekleyeceğini açıklamıştı.

YENİ KOALİSYON HÜKÜMETİ OLUŞTURULACAK

Frederiksen sabah saatlerinde yaptığı açıklamada sol ve sağ partilerden oluşan yeni bir merkez eğilimli koalisyon hükümeti oluşturacağını ve mevcut hükümetin istifa edeceğini duyurdu.

Frederiksen "Sosyal Demokratlar geniş bir hükümet kurmak için sandık başına gitti. Partilerin çoğunluğu beni [başbakan olarak] işaret ederse, yapılıp yapılamayacağını göreceğim. Çünkü Danimarka için iyi olan bu” dedi.

Frederiksen'in Rasmussen'in Ilımlar Partisi'nin yanı sıra yeni hükümet için destek alabileceği sol partiler arasında Sosyalist Halk Partisi, Danimarka Sosyal Liberal Parti ve Kızıl-Yeşil İttifak yer alıyor.

VİZON KRİZİ ERKEN SEÇİMİ TETİKLEMİŞTİ

Seçim sonuçları Frederiksen için büyük bir zafer olarak nitelendiriliyor zira COVID-19 pandemisinin başladığı dönemde, koronavirüsün Danimarka'nın önemli geçim kaynaklarından biri olan vizonlar arasında salgına neden olduğu ve vizonların virüsü insanlara bulaştırabildiği tespit edilmişti.

Yetkililer, Kasım 2020'de ülkedeki 17 milyon vizonun tamamının itlaf edilmesine karar vermiş ve milyonlarca çiftlik hayvanı toplu mezarlara gömülmüştü . Ancak kısa süre önce ülkenin çevre ajansının yayımladığı bir raporda bu mezarların yeraltı sularını kirletebileceği belirtildiği için mezarlar yeniden açılmış, ortaya çıkan kriz sebebiyle ülkenin tarım bakanı istifa etmiş, koalisyonda siyasi çatlak oluşması sonucu hükümet erken seçime gitmek zorunda kalmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar