Danimarka'da yeni hükümetin ilk icraatı: 17. yüzyıldan kalma resmi tatil iptal edildi

Danimarka'da yeni hükümetin ilk icraatı: 17. yüzyıldan kalma resmi tatil iptal edildi
Danimarka'da 44 yıl sonra ilk defa merkez sağ ve merkez sol partiler bir araya gelerek koalisyon hükümeti kurdu. Koalisyon hükümetinin ilk icraatı 17'inci yüzyıldan kalma bir resmi tatili iptal etmek oldu.

Artı Gerçek- Danimarka'da genel seçimlerin ardından Başbakan Mette Frederiksen, merkez sağ ve merkez sol partilerin bir araya gelerek oluşturduğu "orta yol koalisyon" hükümetinin üyelerini açıkladı.

Frederiksen'in 42 gün süren müzakerelerin ardından kurulduğunu açıkladığı koalisyon hükümeti, merkez sol görüşlü Sosyal Demokrat Parti, merkez sağ Liberal Parti ve merkeziyetçi Ilımlı Partiden oluşuyor.

Yeni hükümette Liberal Parti Başkanı Jakob Ellemann-Jensen savunma bakanı olurken eski Başbakan Lars Lokke Rasmussen dışişleri bakanlığına getirildi.

"Orta yol koalisyon" hükümetinde 23 bakandan 8'i kadın. Bakanların 11'i Frederiksen'in liderliğini yaptığı Sosyal Demokrat Parti, 7'si merkez sağ Liberal Parti, 5'i ise merkeziyetçi Ilımlı Partiden.

Koalisyondaki üç parti, 179 koltuklu parlamentoda 89 koltuğa sahip. Ülkede en son 1978'de, Sosyal Demokrat Parti ve Liberal Parti koalisyon kurmuştu.

İLK İCRAAT 'STORE BEDEGAG' RESMİ TATİLİNİ İPTAL ETMEK OLDU

Yeni koalisyon hükümetin önceliklerinden biri NATO'nun savunma harcamaları için GSYİH'nın yüzde 2'si hedefine planlanandan üç yıl önce ulaşmak.

Savunma konusu, Rusya- Ukrayna savaşından bu yana Danimarka siyasi tartışmalarının ön saflarında yer almıştı. Bu hedefe ulaşmak için Başbakan Mette Frederiksen ekonomik faaliyetleri ve üretimi artırma umuduyla ülkedeki 11 resmi tatilden birini iptal edeceklerini açıkladı.

1686'da resmi tatil ilan edilen bir Hıristiyan bayramı olan Store Bededag, Danimarka'da Paskalya'dan sonraki dördüncü cuma günü kutlanıyor.

Tatilin iptal edilmesiyle ilgili bir soruya Başbakan Frederiksen, "Avrupa'da savaş var ve savunmamızı güçlendirmemiz gerekiyor... Bu da herkesin biraz daha katkıda bulunmasını gerektirecek" diye yanıt verdi.

DİNİ KESİMLER TEPKİLİ

Karar Danimarka'nın dini kesimlerine eleştirilere yol açtı.

Din adamları derneğinin başkanı Pernille Vigso Bagge, Danimarka gazetesi Berlingske'ye, tatil gününü kaybetme ihtimalinden dolayı "üzüldüğünü" söyledi ve resmi tatilin rafa kaldırılmasının hem rahipleri hem de insanları "lojistik bir kabusa" sürükleyeceğini belirtti. Zira Store Bededag gününde Danimarka'da kiliseye kabul ayinleri yapılıyordu.

Roskilde Katedrali'nin baş rahibi Sophie Olander de "Dua etmek ve düşünmek için zaman ayırmak için toplanma zamanları olarak tatillere ihtiyacımız var. Bunun önemli olmadığını düşündüğünüz bir topluma sahip olmak utanç verici." dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar