Demir Kubbe'nin Tamir füzesi İsrail'e düştü, soruşturma başlatıldı

Demir Kubbe'nin Tamir füzesi İsrail'e düştü, soruşturma başlatıldı
İsrail'in milyonlarca dolarlık hava savunma sistemi Demir Kubbe'nin Gazze'den fırlatılan roketlere karşı devreye giren bir füzesi, ülkenin orta kesimlerine düştü. İsrail ordusu soruşturma başlattı.

Artı Gerçek - İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nden atılan roketlere karşılık "Demir Kubbe" hava savunma sisteminden ateşlenen füzenin ülkenin orta kesimlerine düştüğü görüntülerin ardından soruşturma başlattı. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "Demir Kubbe önleme füzesinin başarısız olduğu ve İsrail'in orta kesimlerine düştüğüne dair görüntülerden sonra soruşturma başlatıldı" ifadeleri kullanıldı.

Milyonlarca dolarlık savunma sistemi Demir Kubbe'de "teknik bir arızanın" olabileceği ihtimaline işaret edilen açıklamada, olayda herhangi bir ölüm ya da yaralanma yaşanmadığı belirtildi.

Times of Israel gazetesinin haberinde ise Tamir önleme füzesinin, Gazze Şeridi'nden Tel Aviv'e doğru fırlatılan çok sayıdaki rokete karşı ateşlendiğine işaret edildi. İsrail yerel basını, savunma sistemlerinden fırlatılan önleme füzesinin ülkenin orta kesimlerine düştüğünü bildirmişti. Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'nde sivillere yönelik saldırılarına karşılık Tel Aviv'e çok sayıda roket fırlattığını duyurmuştu.

İSRAİL'İN SALDIRILARI SÜRÜYOR

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara dört gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmiş ve daha sonra üç gün daha uzatılmıştı. İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde Gazze Şeridi'nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir serbest bırakıldı. İsrail ordusu, 1 Aralık'ta “insani ara"nın bitmesinin hemen ardından Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yeniden başladı. (AA)

Öne Çıkanlar