Deprem Kıbrıs'ta tsunamiye yol açtı, İtalya da uyarı verdi

Deprem Kıbrıs'ta tsunamiye yol açtı, İtalya da uyarı verdi
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye ve Suriye'de büyük can kaybına yol açan deprem bölge ülkelerinde büyük endişeye yol açtı. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Gazimağusa kentinde küçük çaplı tsunami meydana gelirken, İtalya yaptığı tsunami uyarısını kaldırdı.

Artı Gerçek - Maraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem, Suriye başta olmak üzere Mısır, Lübnan, KKTC, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Irak'ta da hissedildi.

Kıbrıslı yetkililer depremin Gazimağusa kıyılarında küçük çağlı tsunamilere yol açtığını duyurdu. Kıbrıs Jeoloji Araştırma Dairesi Müdürü Christodoulos Hadjigeorgiou, depremin ardından Gazimağusa kıyılarında "küçük tsunamilerin" oluştuğunu ancak hasar oluşmadığını söyledi. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin güneydoğusunda, Mağusa kazasında bulunan Paralimni kasabasında da 3,6 büyüklüğünde bir deprem olduğu belirtildi.

İTALYA TSUNAMİ UYARISINI KALDIRDI

İtalyan yetkililer de 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından ülkenin güneyi için yaptıkları tsunami uyarısını kaldırdı. Sivil Koruma Departmanı daha önce sosyal medya da yaptığı uyarıda bölgede yaşayanların kıyılardan uzak durmasını istemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar