Dışişleri Bakanlığı'ndan Gazze kararı açıklaması: Tüm unsurlarını eksiksiz şekilde uygulaması şarttır

Dışişleri Bakanlığı'ndan Gazze kararı açıklaması: Tüm unsurlarını eksiksiz şekilde uygulaması şarttır
Dışişleri Bakanlığı, dün BMGK’de kabul edilen Gazze ateşkes tasarısına ilişkin açıklamada bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Gazze’deki katliamın sona ermesi bakımından önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz" denildi.

Artı Gerçek - Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) kabul edilen, Gazze'de ateşkes sağlanmasına yönelik kararın, Gazze'deki katliamın sona ermesi bakımından önemli bir adım olarak değerlendirildiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı ve ilk aşamasında Gazze’de hemen ateşkes öngören 3 aşamalı teklife destek talep edilen karar tasarısı kabul edildi. İsrail'in, Biden'ın teklifini kabul ettiği belirtilen kararda, Hamas'a da teklifi kabul etme ve uygulama çağrısı yapıldı.

'MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ'

Dışişleri Bakanlığı, BMGK’de kabul edilen Gazze için ateşkes kararına dair açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"BMGK'da 10 Haziran günü kabul edilen, Gazze'de ateşkes sağlanmasına yönelik 2735 sayılı kararı, Gazze'deki katliamın sona ermesi bakımından önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. Hamas'ın söz konusu ateşkes planına yapıcı ve olumlu yaklaşımını memnuniyetle karşılıyoruz. İsrail'in, kalıcı ateşkese riayet edeceğini taahhüt etmesi ve söz konusu kararın tüm unsurlarını eksiksiz şekilde uygulaması şarttır. Türkiye, savaşın kalıcı şekilde sona ermesini, İsrail'in Gazze'nin tamamından geri çekilmesini, rehinelerin ve tutukluların karşılıklı salıverilmesini, yerlerinden edilen Filistinlilerin Gazze'ye geri dönüşünü, insani yardımların kesintisiz ve yeterli düzeyde ulaştırılmasını ve Gazze'nin yeniden imarını sağlayacak adımlara katkı vermeyi sürdürecektir.”(HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar