Dışişleri: İsrail'deki terör saldırısını kınıyoruz

Dışişleri: İsrail'deki terör saldırısını kınıyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
Dışişleri Bakanlığı, İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'te bir sinagogdan çıkan cemaatin hedef alındığı saldırıyı kınadı. "Çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını kınıyoruz" denilen açıklamada taraflara itidal çağrısı yapıldı.

Artı Gerçek - Dışişleri Bakanlığı, İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'te bir sinagogdan çıkan cemaatin hedef alındığı ve en az sekiz kişinin öldürüldüğü silahlı saldırıyı kınadı. "Terör saldırısı" tanımı yapılan açıklamada, "Tüm tarafları itidale ve bu tür olayların durdurulması için gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Kudüs’te 27 Ocak akşamı bir sinagoga düzenlenen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını kınıyoruz.

Son dönemde bölgede artış gösteren saldırıların yeni bir şiddet sarmalına dönüşmesinden endişe duyuyor, tüm tarafları itidale ve bu tür olayların durdurulması için gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri ile İsrail Hükümeti ve halkına taziyelerimizi sunuyor, yaralananlara acil şifalar diliyoruz."

SEKİZ ÖLÜ

Sinagog saldırısı, İsrail ordusunun önceki gün Cenin Mülteci Kampı'na düzenlediği baskında en az dokuz Filistinliyi öldürmesinin ardından düzenlendi. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te Yahudi yerleşimcilerin yaşadığı Neve Yaakov mahallesinde bir sinagogu hedef alan silahlı saldırıda en az sekiz kişi öldü, dokuz kişi de yaralandı.

Sinagog saldırısını henüz herhangi bir örgüt üstlenmezken, Gazze'yi kontrol eden Hamas'ın sözcüsü Hazım Kasım saldırının Cenin baskını ile bağlantılı olduğunu söyledi. Kasım, saldırıyı "işgalcinin suç içeren eylemlerine doğal bir tepki" olarak niteledi. İslami Cihad'ın ise saldırıyı övmekle birlikte sorumluluğu üstlenmemesi dikkat çekti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar