Dışişleri'nden Danimarka'ya Kuran tepkisi: Büyükelçi Bakanlığa çağrıldı

Dışişleri'nden Danimarka'ya Kuran tepkisi: Büyükelçi Bakanlığa çağrıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Danimarka'da bugün büyükelçilik önünde aşırı sağcı bir grup Türkiye bayrağı ve Kuran yaktı. Dışişleri Bakanlığı "saldırıyı en güçlü şekilde lanetlendiğini" açıkladı ve eyleme izin verilmesine tepki gösterdi.

Artı Gerçek - Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Danimarka’da 24 Mart günü kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e ve şanlı Bayrağımıza karşı gerçekleştirilen nefret suçunun içinde bulunduğumuz Ramazan ayında 31 Mart günü tekrar işlenmesine izin verilmesini en güçlü şekilde lanetliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "Bu alçak eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesini hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve bu yaklaşımın asla haklı gösterilemeyeceğini tekrar vurguluyoruz. Ayrıca, bu hatada ısrarcı davranılmasını da not ediyoruz" dendi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ayrıca Danimarka Büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı belirtildi:

"Söz konusu aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde kınadığımız ve protesto ettiğimiz Bakanlığımıza çağırdığımız Danimarka Büyükelçisine iletilmiştir. Danimarka makamlarını, bu suçun failleri hakkında gerekli işlemleri yapmaya ve bu tür provokasyonların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla etkin tedbirler almaya bir kez daha kuvvetle çağırıyoruz."

AŞIRI SAĞCI GRUP ÜYELERİ ELÇİLİK ÖNÜNDEYDİ

Dışişleri açıklamasında bugün (31 Mart) Kuran ve Türk bayrağına yapıldığı belirtilen saldırının ayrıntılarına yer vermedi.

Ancak eylemi yapanlar Danimarka'da kendini İslam düşmanı olarak adlandıran aşırı sağcı Patrioterne Gar Live (Vatanseverler Canlı Yayında) isimli grubun üyeleri.

Grubun Facebook hesabında canlı yayınlanan görüntülerde İslam düşmanı olduklarını açıklayan grubun üyeleri Kuran ve Türkiye bayrağı yakıyor. Herhangi bir şiddet olayı yaşanmazken Danimarka makamlarının, Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği'ni önceden bilgilendirdiği ve gereken güvenlik önlemlerini aldığı da belirtildi. Danimarka'da 24 Mart'ta da Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde aynı grup benzer eylemi yapmıştı.

Danimarka'da aşırı sağcı Sıkı Yön partisi lideri, İsveç-Danimarka çifte vatandaşı Rasmus Paludan da 21 Mart'ta Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran yakmıştı. Aynı eylemi yapmak için İngiltere'ye gideceğini duyuran Paludan'a İngiliz makamları giriş izni vermemişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar