Dışişleri'nden İsrail'e Refah uyarısı, BM'ye çağrı: 'Gazze halkını sürme planının bir parçası'

Dışişleri'nden İsrail'e Refah uyarısı, BM'ye çağrı: 'Gazze halkını sürme planının bir parçası'
Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'nin en güneyindeki Refah'a artan saldırılarına ve kara harekâtı tehdidine tepki gösterdi: BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere, uluslararası toplumu İsrail’i durdurmak için gerekli adımları atmaya çağırıyoruz.

Artı Gerçek - İsrail ordusunun Gazze'de on binlerce Filistinli sivili "güvenli" olduğu iddiasıyla sürdüğü güney kenti Refah'taki saldırıları yoğunlaşırken, olası bir kara harekâtı tehdidinin gölgesinde Dışişleri Bakanlığı'ndan uyarı geldi. Bakanlık açıklamasında Refah'taki artan saldırılar konusunda endişe beyan edilirken, "Bu harekatı, Gazze halkını kendi topraklarından sürme planının bir parçası olarak değerlendiriyoruz" denildi.

Gazze'deki insani trajedinin derinleşeceği ve kalıcı ateşkes sağlanmasına yönelik çabaların zarar göreceği vurgulanırken, "BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere, uluslararası toplumu İsrail’i durdurmak için gerekli adımları atmaya çağırıyoruz" denildi.

'ÇOK BÜYÜK ENDİŞE DUYUYORUZ'

Açıklamanın tam metni şöyle:

"İsrail’in, Gazze şeridinde bugüne kadar gerçekleştirdiği yıkım ve katliamların ardından, güneydeki Refah kentine yönelik artan saldırılarından çok büyük endişe duyuyoruz. Bu harekatı, Gazze halkını kendi topraklarından sürme planının bir parçası olarak değerlendiriyoruz.

Devam eden saldırılar, Gazze’deki insani trajediyi çok daha vahim boyutlara taşıyacak ve bölgede kalıcı bir ateşkesin teminine yönelik çabalara zarar verecektir.

BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere, uluslararası toplumu İsrail’i durdurmak için gerekli adımları atmaya çağırıyoruz."

NE OLMUŞTU?

refah.jpg

Gazze Şeridi'nin kuzey bölgelerinde 28 bini aşkın Filistinliyi öldüren İsrail, yakın müttefikleri ABD ve Almanya'dan gelen uyarılara rağmen kara harekâtını Refah kentine de taşıma kararını açıkladı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, uyarılara yanıt olarak Amerikan basınına verdiği söyleşide, "sivillere güvenli çıkış sağlayacaklarını" savundu. 1.4 milyon Filistinlinin nereye gideceğine dair soruya "Kuzeye, [Hamas'tan] temizlediğimiz bölgelere" yanıtını veren İsrail Başbakanı, "Bizim hiçbir koşulda Refah'a girmememiz gerektiğini söyleyenler, basitçe 'Savaşı kaybedin, Hamas orada kalsın' diyor" çıkışını yaptı.

Hamas ise Refah'a olası bir operasyonun ateşkes ve rehine görüşmelerinin çökmesine sebep olacağı konusunda rest çekti. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar