Dünya Gıda Programı Direktörü: Kuzey Gazze'ye tam anlamıyla kıtlık çöktü

Dünya Gıda Programı Direktörü: Kuzey Gazze'ye tam anlamıyla kıtlık çöktü
İsrail'in Gazze Şeridi'nin geri kalanından tecrit ettiği kuzeyde mahsur kalan Filistinli sivillerin eşiği çoktan geçip kıtlık içinde oldukları, Dünya Gıda Programı'nın ABD'li Direktörü tarafından açıklandı.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Dünya Gıda Programı'nın Direktörü Cindy McCain, İsrail'in Gazze Şeridi'nin geri kalanından tecrit ettiği kuzeyde mahsur kalan Filistinli sivillerin eşiği çoktan geçip kıtlık içinde olduklarını açıklayan bugüne kadarki en üst düzey uluslararası yetkili oldu. ABD'de 2018'de ölen Cumhuriyetçi Parti'nin önde gelen senatörü ve eski başkan adayı John McCain'in eşi olarak da tanınan Cindy McCain, Kuzey Gazze'nin artık "tam anlamıyla kıtlık" içinde olduğunu söyledi.

'KITLIK GÜNEYE DOĞRU İLERLİYOR'

NBC kanalının Meet the Press programına konuşan McCain, "Bu bir dehşet. Kuzeyde kıtlık var -tam anlamıyla bir kıtlık- ve güneye doğru ilerliyor" dedi.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne gıda yardımlarını engellediğine işaret eden Dünya Gıda Programı Direktörü, 2.3 milyon Filistinlinin yaşadığı bölgede büyüyen insani felaketle başa çıkabilmek için ateşkesin yanısıra kara ve deniz yollarından yardım akışının büyük oranda artmasının şart olduğunu belirtti.

BM RAPORUNUN MARTTA UYARDIĞI FELAKET GERÇEKLEŞTİ

Dünya Gıda Programı'na bağlı Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması ya da kısaca IPC ölçeği raporu, mart ortasında yayımlandığında, Kuzey Gazze için "şu andan itibaren mayıs ayına kadar kıtlık bekleniyor" uyarısını vermişti: "Gazze Şeridi'nin Kuzey Gazze başta olmak üzere 5 idari bölgesinde kıtlık şu anda öngörülüyor ve eli kulağında ve Mart 2024 ortasından Mayıs 2024'e kadar olan projeksiyon döneminde ortaya çıkması bekleniyor."

1.5 ay sonra McCain, beklenenin gerçekleştiğini, Kuzey Gazze'nin tam manasıyla kıtlık çektiğini duyurmuş oldu.

USAID: KUZEY GAZZE'YE YARDIMA BENZER HİÇBİR ŞEY GİRMEDİ

Associated Press'e (AP) konuşan ABD Uluslararası Kalkınma Kurumu'nun (USAID) Gazze'deki bir insani yetkilisi de mart ayından bu yana Kuzey Gazze'nin kıtlığı önlemek için gereken yardıma benzer hiçbir şey almadığını söyledi.

Gazze'de genelde kuzeyden olan, çoğunluğu çocuklardan oluşan onlarca Filistinlinin açlıktan öldüğü hastane kayıtlarına yansıdı. Açlıktan ölümün eşiğinde yüzlerce çocuğun tedavi beklediği hastaneler, İsrail tarafından ya yıkıldı ya da tüm imkanlardan mahrum bırakıldı. Daha üst aşama olan kıtlık ise açlıktan ölümlerin kitlesel boyutlarda gerçekleşmesi anlamına geliyor. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar