Uganda'daki Ebola salgını 5 bölgeye yayıldı

Uganda'daki Ebola salgını 5 bölgeye yayıldı
Doğu Afrika ülkesi Uganda'da da bu hafta patlak veren Ebola virüsü salgınının 5 bölgeye yayıldığı bildirildi. Ölü sayısı da 1 kişiden 19'a yükseldi.

 Uganda basınına göre, Ebola'nın nadir görülen Sudan varyantı olan virüsün görüldüğü bölgelerin başkent Kampala, Kisoro, Kakumiro, Mubende ve Kyegegwa olduğu aktarıldı.

Teyit edilmiş ve şüpheli vakaların sayısı 31'e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 19'a çıktı. Ölenlerin çoğunun Mubende bölgesinden olduğu da belirtildi.

19 Eylül'de Uganda Sağlık Bakanlığı başkent Kampala'ya yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki Mubende bölgesinde yaşayan 24 yaşındaki bir  kişinin Ebola virüsü semptomlarının görülmesinin ardından öldüğünü duyurmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Afrika biriminden yapılan açıklamada da bir kilinkte 8 şüpheli vakanın daha bulunduğu açıklanmış ayrıca bölgeye DSÖ görevlileri salgınla mücadeleye yardım için gönderilmişti. 

Son yapılan açıklamaya göre  virüsün yayılım merkezinin de Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nden Kampala'ya giden otoyol üzerinde bulunan virüsün ilk görüldüğü yer olan Mubende bölgesi olduğu belirtildi.

Ülkede 2000'lerin başında yüzlerce kişinin ölmesine yol açan virüsün Sudan varyantı son olarak 2012'de görülmüştü.

Bir tür kanamalı ateşe yol açan Ebola, ilk kez 1976'da Sudan'ın Nzara ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) Yambuku kentlerinde eş zamanlı salgınlarla ortaya çıkmıştı. KDC'deki salgın, Ebola Nehri yakınında bir köyde başladığı için hastalığa bu nehrin ismi verilmişti. Ebola, Aralık 2013'te Batı Afrika'da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017 yıllarında görülen salgında 30 bin kişiye virüs bulaşmış, hastaların 11 binden fazlası ölmüştü.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar