ELN seçimlere kadar 'askeri faaliyetlerini' durduracak

ELN seçimlere kadar 'askeri faaliyetlerini' durduracak
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Kasım 2019 16:03
A+ A-
Kolombiya’da son aktif gerilla hareketi ELN, 27 Mayıs’taki seçimler öncesi 'askeri faaliyetlerini' durduracaklarını açıkladı.

DÜNYA -Kolombiya hükümeti ile yapılan barış görüşmelerinde yaşanan tıkanıklığın aşılması ve sürecin yeniden başlamasının ardından ülkedeki son aktif gerilla örgütü olan Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) bu ay sonunda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar askeri faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Twitter üzerinden yapılan açıklamada "ELN, 25 Mayıs gece yarısından itibaren 29 Mayıs gece yarısına kadar, Kolombiya toplumunun seçimlerde kendisini ifade edeceği uygun koşullar yaratmak için askeri faaliyetlerini durduracak" denildi.

Açıklamada ayrıca "uzlaşı ruhuyla gösterdikleri bu adıma hükümetin de benzer bir şekilde yanıt vereceğinin" beklendiği belirtildi. Kolombiya’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu 27 Mayıs tarihinde yapılacak.

Daha önce durdurulan Kolombiya Hükümeti ile ELN arasındaki görüşmeler geçen hafta Küba’nın başkenti Havana’da yeniden başladı.


İLGİLİ HABER: KOLOMBİYA HÜKÜMETİ İLE ELN YENİDEN MASAYA OTURACAK


Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos, Ağustos ayında sona eren görev süresi dolmadan ELN ile nihai bir barış anlaşmasına ulaşmanın mümkün olmadığını söyledi.

Öne Çıkanlar