ELN'den Luis Diaz'ın babasının salıverilmesi için 'güvenlik garantisi' talebi

ELN'den Luis Diaz'ın babasının salıverilmesi için 'güvenlik garantisi' talebi
Yayınlanma:
A+ A-
Liverpool'un forveti Luis Diaz'ın babası Luis Manuel Diaz'ı kaçıran Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN), Diaz'ın serbest bırakılması için "güvenlik garantisi" talep etti. Diaz'ın annesi de ELN tarafından kaçırılmış, daha sonra Barrancas kırsalında bulunmuştu.

Artı Gerçek - Ulusal Kurtuluş Ordusu ELN, daha önce serbest bırakılacağını açıkladıkları Diaz'ın babası için asker ve polis tarafından yürütülen arama operasyonuyla ilgili açıklama yaptı.

BBC Türkçe'nin Kolombiya basınından aktardığı habere göre, "Diaz'ı kurtarma operasyonunun risk taşıdığı ve serbest bırakılmasını geciktirdiği" belirtilen ELN açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

'SÖZÜMÜZÜ TUTACAĞIZ'

"Bu durum, Luis Manuel Diaz'ı risk altında olmadığı bir ortamda serbest bırakma planının hızlı ve güvenli bir şekilde uygulanmasına olanak vermiyor. Eğer bölgedeki operasyonlar devam ederse, Diaz'ın serbest bırakılması gecikir ve riskler artar.

Diaz Marulanda ailesinin acısını anlıyoruz. Kurtuluş operasyonunun gelişmesi için güvenlik garantileri alır almaz kendisini serbest bırakma sözümüzü tutacağız."

NE OLMUŞTU?

Kolombiya hükümeti, İngiltere Premier Lig ekiplerinden Liverpool'da forma giyen futbolcu Luis Diaz'ın babası Luis Manuel Diaz'ın 28 Ekim'de silahlı Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) tarafından kaçırıldığını duyurmuştu.

ELN ile Kolombiya hükümeti arasında geçen sene barış görüşmeleri başlatılmış, taraflar ağustos ayında Küba'nın başkenti Havana'da altı aylık bir ateşkes ilan etmişti. Anlaşmaya göre ELN mensuplarının insan kaçırma eylemine girişmemesi de gerekiyordu.

Futbolcu Luis Diaz'ın annesi Cilenis Marulanda ile babası Luis Manuel Diaz ise geçen cumartesi (28 Ekim) La Guajira bölgesinde silahlı kişilerce kaçırılmıştı. Anne Marulanda kısa süre içinde serbest kalsa da, baba Diaz hâlâ kurtarılamamıştı.

ELN'nin babayı da serbest bırakacakları yönündeki açıklaması, örgütün temsilcilerinden Juan Carlos Cuellar tarafından yapıldı. Cuellar, halkla biraraya geldiği bir toplantıda Diaz'ın babasını en kısa sürede bırakacaklarını söylemişti.

Bu açıklamadan önce, Kolombiya hükümetinin ELN ile müzakereden sorumlu barış heyetinin başkanı Otty Patino, baba Diaz'ın derhal bırakılması çağrısı yapmıştı. Patino, "ELN'ye insan kaçırmanın suç olduğunu, uluslararası insancıl hukuku ihlal ettiğini ve barış inşası sürecindeki görevinin sadece insan kaçırmaya son vermesi değil, bunu sonsuza kadar bırakması olduğunu hatırlatıyoruz" demişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar