Elon Musk Apple ile savaşa gireceğini imâ etti

Elon Musk Apple ile savaşa gireceğini imâ etti
Twitter'ın yeni CEO'su Elon Musk'ın bu kez hedefinde dünyanın en büyük telefon üreticilerinden Apple var. App Store'da uygulama içi kesintileri hatırlatan Musk, bu parayı ödemektense şirket ile savaşa gireceğini imâ etti.

Artı Gerçek - Twitter'ın yeni CEO'su Elon Musk dün attığı tweetlerle bu kez Apple'ı hedef aldı.

Musk , Apple'ı, gerekçe göstermeden Twitter'ı "App Store"dan kaldırmaya çalışmakla suçladı.

Apple'ın Twitter'a reklam vermeyi de durdurduğunu açıklayan Musk, dünyanın en büyük telefon üreticilerinden Apple'ı "kendini dayattığı" gerekçesiyle eleştirdi ve uygulama içi satın almalarda yapılan yüzde 30'luk kesintiyi ödemektense savaşacağını imâ etti.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNDEN NEFRET Mİ EDİYORLAR?'

Dün attığı bir tweette Apple CEO'su Tim Cook'u etiketleyerek "Neler oluyor burada?" diye soran Elon Musk, sahibi olduğu sosyal medya platformuna reklam vermeyi de durduran Apple'a "İfade özgürlüğünden nefret mi ediyorlar?" diyerek tepki gösterdi.

Elon Musk, App Store'da bulunan uygulamaların yaptığı uygulama içi satışlardan yüzde 30 kesintide bulunmasını da eleştiren bir video paylaştı.

Ünlü oyun üreticisi Epic Games'in bir oyununu App Store'dan kaldıran Apple'ı eleştiren videoyu paylaşan Musk, yüzde 30'luk kesintiyi ödemektense Apple ile savaşa gireceğini imâ etti.

Bir gazetecinin, "Apple Twitter'ın App Store'daki varlığını mı tehdit ediyor yoksa içerik moderasyonu talebinde mi bulunuyor?" sorusuna ise Musk sadece "Evet" yanıtını verdi.

Reklam ölçüm şirketi Pathmatics'e göre dünyanın en değerli şirketi Apple, Twitter'a 10-16 Kasım arasında 131 bin 600 dolar (yaklaşık 2 milyon 440 bin Türk Lirası) tutarında reklam verdi.

Bu rakam, Elon Musk Twitter'ı 44 milyar dolara satın almadan önce 16-22 Ekim arasında 220 bin 800 dolardı.

TWITTER'IN GELİRLERİNİN YÜZDE 90'I REKLAMDAN

Washington Post'un Twitter'ın iç yazışmalarına dayandırdığı bilgiye göre, 2022'nin ilk çeyreğinde Apple 48 milyon dolarlık reklam harcamasıyla Twitter'a en çok reklam veren şirket olmuştu.

Bu rakam, Twitter'ın ilk çeyrekteki gelirlerinin yüzde 4'üne denk düşüyor. Twitter'ın gelirlerinin yüzde 90'ı uygulamaya verilen reklamlar üzerinden sağlanıyor.

Kendini "mutlak ifade özgürlüğü savunucusu" olarak tanıtan dünyanın en zengin insanı Elon Musk, 44 milyar dolarlık anlaşmayla ekim sonunda Twitter'ı satın almıştı

Şirket çalışanlarının yarısını işten çıkaran Musk günlerce süren ifade özgürlüğü tartışmaları sonrasında daha önce sosyal medya platformundan yasaklanan ve aralarında eski ABD Başkanı Donald Trump'ın da bulunduğu bir dizi ismin hesaplarını iade etmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar