Elon Musk Twitter'da 'genel af' ilan etti

Elon Musk Twitter'da 'genel af' ilan etti
Yayınlanma:
A+ A-
Elon Musk, Twitter hesabında yaptığı anketin sonuçlanmasının ardından sosyal medya platformunda "genel af" ilan etti. Daha önce de bazı hesapları affeden Musk'ın "genel affı" nasıl işleteceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Artı Gerçek - Twitter'ın yeni patronu Elon Musk'ın bazı yasaklı hesapların sosyal medya platformuna geri dönmesine izin verilmesine ilişkin yaptığı anket sonuçlandı.

Ankete katılan 3 milyondan fazla kişiden yüzde 72.4'ü "yasayı çiğnemeyen veya korkunç derecede spam yapmayan" hesapların geri dönmesine evet oyu verirken, yüzde 27.6'sı hayır oyu verdi.

MUSK:GELECEK HAFTA BAŞLAYACAK

Elon Musk, anketin sonuçlanmasının ardından "genel af" ilan etti. "Halk konuştu. Af gelecek hafta başlıyor" dedi.

Elon Musk'ın, İngiltere'de jürinin halkı temsilen aldığı kararların kesinliğini vurgulayan, "Vox Populi, Vox Dei" (Halkın sözü, Tanrı'nın sözüdür) Latince deyimi mesajının sonuna eklemesi dikkat çekti.

Elon Musk, bugün attığı bir tweetle "doğrulanmış hesap" uygulamasının da gelecek hafta cuma günü başlayacağını duyurdu. Yeni uygulamayı "acı verici ama gerekli" diye niteleyen Twitter CEO'su, "şirketler için altın, hükümetler için gri ve (ünlü olsun ya da olmasın) diğer kullanıcılar için de mavi tik uygulaması olacağını" söyledi. Musk, söz konusu hesapların orijinalliğinin otomatik bir sistem olmadan tek tek kontrol edileceğini de vurguladı.

DAHA ÖNCE BAZI HESAPLARI AFFETMİŞTİ

Twitter'ın yeni sahibi, "genel affın" nasıl gerçekleşeceğine dair bilgi vermezken, şu ana kadar affettiği kişilerin sicili de dikkat çekici.

Geçen hafta yine bir anket sonucu hesabı iade edilen eski ABD Başkanı Donald Trump bu örneklerden biri.

Trump'ın hesabı 6 Ocak 2021'de Amerika Birleşik Devletleri Kongre binasına taraftarlarının gerçekleştirdikleri baskın sırasında gösterdiği tutum nedeniyle süresiz askıya alınmıştı.

Musk, daha önce de anti-semitik açıklamalarıyla gündem yaratan ABD'li rapçi Ye ve Covid-19 pandemisiyle ilgili yanıltıcı bilgiler paylaşmakta ısrar eden Kongre üyesi Marjorie Taylor Greene'i affetmişti.

Twitter'ı ekim ayında 44 milyar dolara satın aldıktan sonra üst düzey çalışanlar dahil olmak üzere personelinin yarısını işten kovan, uzaktan çalışmayı sonlandıran ve "mavi tik" uygulamasını paralı hale getiren Elon Musk, platformda kaosa yol açmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar