Elon Musk: Twitter iflas edebilir

Elon Musk: Twitter iflas edebilir
Elon Musk'ın yönetimindeki Twitter'da sular durulmuyor. Çalışanlarının yarısını işten kovan ve iş modeliyle ilgili bir dizi yeni kural getiren Musk, "iflasın bir olasılık olduğunu" belirtti.

Artı Gerçek - Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk, çalışanlarına gönderdiği şirket içi bir mesajda "iflas"ın bir olasılık olduğundan bahsetti. Elon Musk, çalışanlarıyla yaptığı ilk toplantıda da "Twitter'ı kurtarmak için Tesla hisselerini sattığını" belirtti.

'GELİRİMİZİN YARISI ABONELİKLERDEN OLMALI'

Elon Musk, dün çalışanlarına gönderdiği e-postada şirketin finansal durumunu "iç karartıcı" olarak tanımladı. Twitter Blue'nun önemine vurgu yapan Musk, "Ciddi abonelik geliri olamadan, Twitter'ın yaklaşan kötü ekonomik dönemi atlatamama şansının yüksek" olduğunu ifade etti. Şirketin gelirinin yaklaşık yarısının aboneliklerden olması gerektiğini vurgulayan Musk, 2023 yılında "milyarlarca dolarlık net negatif nakit akışı" ile karşı karşıya kalınabileceğini belirtti.

İSTİFALAR DEVAM EDİYOR

Öte yandan, Musk'ın yönetiminde yer almak istemeyen üst düze çalışanların istifaları da devam ediyor. Şirket, dün üç üst düzey yetkilisinin daha istifasıyla kalifiye işgücünü kaybetmeye devam ediyor. Dün sabah saatlerinde, Bilişim Güvenliği Daire Başkanı Lea Kissner, Gizlilik Daire Başkanı Damien Kieran ve Uyum Direktörü Marianne Fogarty görevlerini bırakacaklarını yönetime bildirdi. İlerleyen saatlerde de şirketin Müşteri Sorun Çözümü Başkanı Robin Wheeler ile güvenilirlik ve güvenlikten sorumlu başkan Yoel Roth istifalarını duyurdu. Peş peşe gelen istifaların ardından Federal Ticaret Komisyonu da gizlilik konusunda Twitter'a bir uyarı yaptı.

FEDERAL TİCARET KOMİSYONU: TWITTER'IN GİDİŞATI ENDİŞE VERİCİ

Bir kısım yöneticinin kovulması ve kalanların da istifa etmeye devam etmesi sebebiyle şirketin sektör kurallarına uymasını gözetecek işgücünün eksilmesi sonucu şirket ABD'li yetkililerin radarına girmiş görünüyor. Federal Ticaret Komisyonu Halkla İlişkiler Direktörü Douglas Farrar, gelişmelerin ardından "Twitter’da yaşananları derin endişe ile izliyoruz" dedi. Farrar doğrudan bir ihlâle işaret etmese de "Hiçbir CEO ya da şirket kanunun üzerinde değildir" mesajı verdi.

BANKALAR MUSK'A VERDİKLERİ KREDİYE ALICI BULAMIYOR

Öte yandan, çalışanlarının yarısını işten çıkaran, evden çalışmayı yasaklayan ve haftalık 40 saat çalışmayı zorunlu hâle getiren Elon Musk, iş modeli konusunda yatırımcıları ikna etmeyi henüz başarabilmiş değil.

Wall Street bankaları Musk’a verdikleri 13 milyar dolarlık krediye alıcı bulamadıkları için bilançolarının dışına taşıyamıyor. Krediyle ilgilenen bazı yatırımcılar 1 dolara karşılık 60 sent fiyatını teklif ediyor. Bu, yatırımcıların Twitter'ın borçlarını geri ödememe olasılığını fiyatladığını gösteriyor.

Twitter’ın dümenine geçtiğinden bu yana çalışanların yarısını işten çıkaran ve üst düzey yönetimi büyük ölçüde değiştiren Musk yatırımcıları henüz iş modeli konusunda ikna etmiş durumda değil.

REKLAM GELİRLERİ DE RİSK ALTINDA

Twitter gelirinin büyük kısmını reklamlardan elde ediyor. Ancak, bazı büyük firmalar şirkette yaşananlardan sonra temkinli davranmaya başladı. Bir yemek firması olan Chipotle Mexican Grill, "uygulamanın ne yöne gideceği belli olana kadar" reklamları durdurduğunu açıkladı. Elon Musk, yılan hikayesine dönen satın alma sürecinin tamamlanmasının ardından Twitter Blue için 20 dolarlık ücret planıyla gündeme gelmişti. Ünlü yazar Stephen King'le Twitter üzerinden yaşadığı polemik sonrası Elon Musk, "Faturaları ödemek zorundayız" diyerek ücreti 8 dolara indirmişti. Şirket, kullanıcılarına farklı abonelik türleri sunarak gelirlerini artırmaya çalışıyor ancak, henüz bu konudaki karmaşa da netleşmiş değil. Elon Musk'ın satın almasından sonra pek çok kullanıcının alternatiflere yönelme eğilimine girdiği ve Twitter'ın bu sebeple binlerce kullanıcı kaybettiği biliniyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar