Twitter'da 'ayaklanma': Çalışanlar Elon Musk'a toplu dava açtı

Twitter'da 'ayaklanma': Çalışanlar Elon Musk'a toplu dava açtı
Yayınlanma:
A+ A-
Bir grup Twitter çalışanı, şirketin yeni patronu Elon Musk'ın bugün başlayan işten çıkarma planında ihbar süresini gözetmediği için dava açtı. Toplu davada, Twitter'ın hem federal yasaları hem eyalet yasalarını ihlal ettiği savunuluyor.

Artı Gerçek - Sosyal medya platformu Twitter'ın çalışanları, yeni patronları Elon Musk'ın toplu işten çıkarma planlarına karşı yargıya başvurdu. Bir grup çalışan, Musk'ın işten çıkarılacak kişilere karşı yasal ihbar süresini işletmediği gerekçesiyle dava açtı.

Buna göre çalışanlar, Twitter'ın işten çıkarılacak kişilere 60 gün önce haber verilmesini şart koşan yasaya uymadığını vurguladı. İlk olarak Bloomberg News'un duyurduğu dava dilekçesinde, Twitter'ın hem federal yasaları, hem de merkezinin bulunduğu Kaliforniya'da eyalet yasalarını ihlal ettiği belirtildi.

'DAVA AÇMA HAKKINIZI KORUYUN'

Dilekçede, Twitter'ın bu yasaya uyması için mahkeme kararı çıkarılması talep edildi. Aynı zamanda şirketin, işten çıkarılan kişilere toplu davaya katılma hakkından feragat etmelerine yol açacak belgeler imzalatmasının engellenmesi istendi.

'TESLA'DAKİ TAKTİĞİN AYNISI'

Avukat Shannon Liss-Riordan, "Bu davayı, çalışanların haklarından imzayla feragat etmemeleri gerektiğinin ve haklarını savunacakları bir alan olduğunun farkına varmaları için bu gece açtık" dedi.

Liss-Riordan, Musk'ın CEO'su olduğu Tesla'ya da işgücünün yaklaşık 10'ununu kovması sonrası haziran ayında açılan davanın avukatı olarak, "Musk, Tesla'daki taktiklerin aynısını uyguluyor" dedi.

İŞ HESAPLARINA ERİŞİMLER KESİLDİ

Elon Musk'ın Twitter'ı 44 milyon dolara satın alması sonrasında şirket personelinin yaklaşık yarısını işten çıkaracağı ileri sürülmüştü. Musk bu sayıyı reddetse de, Twitter çalışanlarına dün gönderilen e-postada işten çıkarmaların başlayacağı yapılacağı bilgisi verildi. Çalışanlara, işlerini koruyacak olanların kurumsal hesaplarından, kovulacak olanların ise şahsi hesaplarından bilgilendirilecekleri aktarıldı.

Ancak daha bu e-postalar yollanmadan, onlarca kişi çıkarıldı. Çok sayıda çalışan, sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada iş e-postalarına veya dizüstü bilgisayarlarına erişimlerinin kesildiğini duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar