Elon Musk'ın Twitter planı ifşa oldu: Çalışanların yüzde 75'ini kovacak

Elon Musk'ın Twitter planı ifşa oldu: Çalışanların yüzde 75'ini kovacak
Yayınlanma:
A+ A-
SpaceX ve Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın, Twitter'ı satın aldıktan sonra iş gücünde rekor seviyede kesinti planladığı öne sürüldü. İddiaya göre Musk, planlarını yatırımcılara da anlattı.

Artı Gerçek - Sosyal medya platformu Twitter'ı satın alma girişimi mahkemelik olan Elon Musk'ın, şirket çalışanlarının yüzde 75'ini işten çıkarmayı planladığı iddia edildi. Washington Post gazetesinin yayımladığı bir iç yazışmaya göre, Musk şirketin 7 bin 500 kişilik kadrosunu sadece 'kemik çalışanlara' indirerek yaklaşık 2 bin kişiye düşürmek istiyor.

SpaceX ve Tesla'nın CEO'su, aynı zamanda dünyanın en zengin kişisi olan Elon Musk, Twitter'ı satın almak için 44 milyar dolarlık rekor bir teklifte bulunmuştu. Ancak ABD'li iş insanı görüşmelerde sahte hesapların sayısının kendisinden gizlendiğini iddia ederek anlaşmadan son anda vazgeçmeye kalkışmıştı. Twitter ise Musk'ı anlaşmadan çekilmek için bahane uydurmakla suçlamıştı. Taraflar mahkemelik olurken, ay başında Musk'ın şirketi almaya yeniden karar verdiği belirtilmişti.

'YATIRIMCILARA BİLGİ VERDİ'

Washington Post gazetesinde yayımlanan haberdeyse, ABD'li iş insanının Twitter'ı aldıktan sonra çalışanların yüzde 75'ini işten çıkarmayı planladığı konusunda yatırımcılara bilgi verdiği belirtildi.

Haberde, şirketin gelecekteki sahibi kim olursa olsun tenkisat yapılacağı da öne sürüldü. Gazete, şu anki yönetimin de gelecek yılın sonuna dek maaşlarda yaklaşık 800 milyon dolar kesintiye gitmeyi planladığını, bunun da personelin yaklaşık dörtte birinin işten çıkarılması anlamına geldiğini yazdı.

TWITTER İDDİAYI YALANLADI

Twitter'ın mevcut yönetimi ise haberi yalanladı. Şirketin avukatı Sean Edgett, çalışanlara gönderdiği e-postada 'geniş çaplı bir işten çıkarma planı olmadığını' savundu.

Birçok teknoloji şirketinin son dönemde ekonomik açıdan zorlandığı bilinirken, Twitter'dan temmuz ayında yapılan açıklamada işe alımların yavaşlatıldığı belirtilmişti.

Amerikan basını, Elon Musk'ın satın alma girişiminin yol açtığı gerilim nedeniyle, şirkette morallerin düşük olduğunu, çok sayıda çalışanın kendi isteğiyle işten ayrıldığını yazmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar