Endonezya 131 kişinin izdihamda öldüğü stadyumu yıkacak

Endonezya 131 kişinin izdihamda öldüğü stadyumu yıkacak
Yayınlanma:
A+ A-
Endonezya Devlet Başkanı bu ay yaşanan izdihamda 131 futbol taraftarının öldüğü, yüzlercesinin de yaralandığı stadyumu yıkma kararı aldıklarını ilan etti.

Artı Gerçek - Endonezya dünyanın en ölümcül stadyum faciasının izlerini silmeye çalışıyor.

Devlet Başkanı Joko Widodo, 1 Ekim'de Arema FC ve Persebaya Surabaya takımları arasındaki müsabakada çıkan izdihamda 131 kişinin öldüğü, yüzlercesinin yaralandığı Malang kentindeki Kanjuruhan stadyumunu yıkacaklarını duyurdu.

Bugün FIFA Başkanı Gianni Infantino ile görüştükten sonra açıklamalarda bulunan Endonezyalı lider stadyumun yıkılarak FIFA'nın güvenlik standartlarına göre yeniden inşa edileceğini söyledi.

'BURASI BİR FUTBOL ÜLKESİ'

"Burası bir futbol ülkesi, 100 milyondan fazla için futbol bir tutku" diyen Widodo "İnsanlara maça gittiklerinde orada güvende olmalarını borçluyuz" ifadelerini kullandı.

Endonezya 20 yaş altı 2013 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmayı planlıyor. Widodo ve Infantino'nun etkinlik öncesi bir ortak görev gücü oluşturacağı da açıklandı.

FIFA'NIN YASAĞINA RAĞMEN GÖZ YAŞARTICI GAZ KULLANILMIŞTI

Dünyanın en büyük stadyum faciasından sorumlu oldukları gerekçesiyle aralarında polis ve organizatörlerin de olduğu altı kişiye suçlamalar yöneltilmişti. Ölümle sonuçlanan ihmalle suçlanan sanıklar suçlu bulunursa 5 yıla kadar hapis cezası alabilir.

Geçen hafta yapılan soruşturma sonucunda trajik olaya FIFA'nın bu konudaki yasağına rağmen polisin göz yaşartıcı kullanmasının yol açtığı belirlenmişti.

Ayrıca izdihamın yaşanmasında çıkış kapılarının kilitli olması ve stadyumun kapasitesi üzerinde dolu olmasının da rol oynadığı vurgulanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar