Erdoğan'ın katıldığı NATO'nun 75. yılı zirvesi: Biden, Ukrayna'ya daha fazla hava savunması vaat etti

Erdoğan'ın katıldığı NATO'nun 75. yılı zirvesi: Biden, Ukrayna'ya daha fazla hava savunması vaat etti
NATO'nun 75. yaş zirvesi, kasımdaki başkanlık seçimini Trump'ın kazanması ihtimalinin gölgesinde açıldı. CNN'in "Ukrayna'yı kurtarmadan önce zirveyi kendisini kurtarmak için kullanmalı" dediği Biden, Kiev'e hava savunma sistemi bağışlayacaklarını duyurdu.

Artı Gerçek - ABD'nin başkenti Washington DC'de düzenlenen NATO liderler zirvesi, ittifakın kuruluşunun 75. yıldönümü vesilesiyle video gösterimi eşliğinde törenle başladı.

Örgüte adını veren Kuzey Atlantik Antlaşması'nın 1949'da imzalandığı Andrew W. Mellon Oditoryumu'nda düzenlenen törende, 32 üye ülkenin lideri sahnede aile pozu verdi.

Evsahibi ABD Başkanı Joe Biden, ittifakın yeni üyeleri Finlandiya ve İsveç'in Cumhurbaşkanı Alexander Stubb ve Başbakanı Ulf Kristersson, buna en son onay verenlerden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg en ön sırada yer aldı.

'UKRAYNA'NIN NATO'YA GİDEN YOLU GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ' Mİ?

Yarın tamamlanacak üç günlük zirvenin ana teması, NATO'nun koyduğu "Rusya'yı stratejik yenilgiye uğratma" hedefine yönelik Ukrayna'ya verilecek desteğin çapı. ABD medyasına sızan taslaktaki "Ukrayna'nın NATO'ya giden yolunun geri döndürülemez olduğu" ifadesinin, nihai sonuç bildirisinde yer alıp almayacağı, asıl soru işareti.

'TRUMP'A HAZIRLIK' ZİRVESİ

Ancak tüm gözler, kasımdaki başkanlık seçiminin ilk TV münazarasında "felaket" performans sergilemesinin ardından adaylıktan çekilmesi için yoğun baskıya uğrayan 81 yaşındaki Biden'ın zirvenin altından kalkıp kalkamayacağında olacak. CNN'e göre Biden, "Ukrayna'yı kurtarmadan önce NATO zirvesini kendisini kurtarmak için kullanmalı". Dolayısıyla gizli tema, kasım ayındaki başkanlık seçimiyle Beyaz Saray'a geri dönmesi beklenen NATO şüphecisi Donald Trump'a hazırlık.

ZELENSKİY: TÜM DÜNYA KASIMI BEKLİYOR

Seçilir seçilmez, 24 saat içinde Rusya-Ukrayna barışını sağlamayı vaat eden, bu yönde plan da hazırlatan Trump'ın gölgesindeki NATO zirvesinde boy gösterecek Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, müttefiklerden kasım ayını beklemeden derhal askeri yardım talep etti:

"Herkes kasım ayını bekliyor. Amerikalılar Kasım ayını bekliyor, Avrupa, Ortadoğu, Pasifik'te, tüm dünya kasım ayına bakıyor ve açıkçası (Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin de kasımı bekliyor. Gölgelerden çıkmanın, güçlü kararlar almanın, harekete geçmenin, kasım ya da başka bir ayı beklememenin zamanı geldi."

BIDEN: NATO HER ZAMANKİNDEN DAHA GÜÇLÜ

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Biden, Trump'ı yenebilecek bir aday için çekilmesine yönelik baskıları püskürtmeye gayret etti. 13 dakikalık konuşmasında net ve sert izlenim vermeye çalışan en yaşlı ABD Başkanı, Rusya-Ukrayna savaşında "çok önemli bir anla" karşı karşıya kalan NATO'nun "her zamankinden daha güçlü" olduğunu ilan etti.

ABD, ALMANYA, İTALYA, HOLLANDA, ROMANYA ORTAKLIĞIYLA

Rusya'nın saldırılarına karşı Ukrayna'ya 5 yeni stratejik hava savunma sistemi sağlamayı vaat eden Biden, Ukrayna'ya Patriot füze bataryaları ve diğer sistemleri bağışlamak için ABD'nin Almanya, İtalya, Hollanda ve Romanya ile ortaklık yapacağını söyledi:

'BEŞ BÜYÜK, ONLARCA İRİLİ UFAKLI HAVA SAVUNMA SİSTEMİ'

"Ukrayna'nın hava savunması için tarihi bir bağış yapacağımızı duyurmak istiyorum. ABD, Almanya, Hollanda, Romanya ve İtalya, Ukrayna'ya ilave 5 stratejik hava savunma sistemi için teçhizat sağlayacak. Gelecek aylarda ise ABD ile ortakları, Ukrayna'ya onlarca ilave taktik hava savunma sistemi sağlayacak."

'OTOKRATLARDAN' ŞİKAYET

Barıştan söz etmeden, "Ukrayna'da durmak istemeyen Rusya'yı kendilerinin kolektif yardımıyla Ukrayna'nın durduracağı, savaşın Ukrayna'nın galip gelmesi, bağımsız ve özgür bir ülke olmasıyla sona ereceği" manzarası çizen Biden, "Otokratların küresel düzeni altüst ettiğinden" yakındı.

NATO Genel Sekreteri de "En büyük risk, Rusya'nın Ukrayna'da kazanması olur. Buna izin veremeyiz" diye yineledi. Stoltenberg, Rusya'nın kazanmasının Putin'in yanısıra NATO'nun başarısız olmasını isteyen Çin, İran, Kuzey Kore'nin "otoriter liderlerini" de cesaretlendireceğinden söz etti.

Biden, ekimde görevi eski Hollanda Başbakanı Mark Rutte'ye devredecek Stoltenberg'e "Başkanlık Özgürlük Madalyası" takdim etti. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar