Erdoğan'ın 'Kuvayi Milliye' benzetmesinin ardından Hamas: Gurur duyduk

Erdoğan'ın 'Kuvayi Milliye' benzetmesinin ardından Hamas: Gurur duyduk
Hamas, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Milli Mücadele sırasında Türkiye’deki Kuvayi Milliye ne ise Hamas da işte aynen odur" sözleri üzerine açıklama yaptı. Hamas tarafından yapılan açıklamada, "Erdoğan'ın sözlerinden gurur duyduk" denildi.

Artı Gerçek - Hamas, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada kendilerinden övgüyle söz etmesinden kısa bir süre sonra yazılı açıklama yaptı. "Kardeş Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistin halkına, özgürlük ve topraklarını kurtarma amacıyla verdiği mücadelesindeki tutumlarını çok değerli görüyoruz" ifadelerinin yer aldığı açıklamada Hamas, "Milli Mücadele sırasında Türkiye’deki Kuvay-ı Milliye ne ise Hamas da işte aynen odur." sözlerini takdirle karşıladıklarını ve bundan gurur duyduklarını belirtti.

Hamas'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cesur açıklamaları ve onurlu duruşları, kardeş Türk halkının tarihi ve özgün konumunu somutlaştırmaktadır. Halkımız, Gazze Şeridi'ndeki insanlarımıza yönelik aldığı tutum ve halkımızın topraklarını özgürleştirme, oraya geri dönüş ve başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlet kurma hakkını destekleme konusunda mücadelesinde, cesur bir ses olarak bu açıklamaları ezberleyecektir."

Bugünkü konuşmasında Davos'taki 'one minute' vakası ve "Dünyada hiç kimse konuşamazken, biz çıktık 'Hamas bir terör örgütü değil, bir direniş grubudur' dedik" hatırlatmasını yapan Erdoğan, yaklaşık 94 yıllık Filistin Direnişi'ni Hamas'a indirgeyip İslamcı örgüt ile Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı arasında paralellik kurmuş ve şöyle demişti:

"Burada çok açık ve net söylüyorum: Milli Mücadele sırasında Türkiye'deki Kuvayi Milliye ne ise Hamas da işte aynen odur." (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar