Erivan'da üst üste üçüncü gün Paşinyan'ın istifası için kilise liderliğinde miting: 41 kişi gözaltına alındı

Erivan'da üst üste üçüncü gün Paşinyan'ın istifası için kilise liderliğinde miting: 41 kişi gözaltına alındı
Sınır köylerinin Azerbaycan'a verileceği bölgeden 160 km yürüyerek Erivan'a ulaşan Başpiskopos Galstanyan'ın Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitinglere on binler katıldı. Paşinyan'ı istifaya çağıran protestolarda bugün 41 kişi gözaltına alındı.

Artı Gerçek - Azerbaycan'la barış anlaşması hedefiyle sınırı yeniden çizerken nüfus bulunmayan 4 sınırı köyünü iade kararı veren Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'a yönelik protestolarda en az 41 kişi gözaltına alındı.

Azerbaycan'a verilecek 4 köyün bulunduğu sınır bölgesi Tavuş'ta günlerce süren gösterilerin ardından Başpiskopos Bagrat Galstanyan'ın liderliğinde 4 Mayıs'ta yürüyüşe geçen "Vatan için Tavuş" hareketi, 160 km kat ederek 9 Mayıs'ta başkent Erivan'a ulaşıp Cumhuriyet Meydanı'nda miting düzenledi.

KİLİSE İLE MUHALİFLER EL ELE

Üst düzey kilise liderlerinin yanısıra hükümete muhalif bazı siyasi grupların da desteklemesiyle on binlerce kişinin katıldığı mitingde, Tavuş'ta devam eden sınır belirleme çalışmalarının derhal durdurulması ve Başbakan Paşinyan'ın istifası talep edildi.

Paşinyan'ın Moskova'da Rus askerlerinin çekilmesi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştüğü sırada düzenlenen miting son yılların en büyük protesto gösterisi oldu.

PAŞİNYAN'I İSTİFAYA ÇAĞIRAN BAŞPİSKOPOS GÖREVE HAZIR

"Paşinyan, istifa etmen için sana bir saat veriyoruz. Bu bir saat içinde görüşmeye ve istifa şartlarını konuşmaya hazırım. Ermenistan’da artık hiçbir iktidarınız yok" diye konuşan Başpiskopos Galstanyan, Erivan'da kalıp başbakanın görevden azli için muhalif milletvekilleriyle görüşmelerde bulunurken, protesto mitinglerini de devam ettirdi.

Kilise isterse kendisinin geçici başbakan görevini üstlenebileceğini duyuran Galstanyan'ın dünkü mitingine üniversite öğrencilerinin de katılımı dikkat çekti.

KİLİSE LİDERLİĞİ İLE HÜKÜMET ARASINDA AÇIK ÇATIŞMA

Böylece Ermenistan'da kilise liderliği ile hükümet arasında açık çatışma ortaya çıktı. Sık sık sınır yeniden çizilmez ve köyler iade edilmezse Azerbaycan'ın savaş çıkaracağını iddia eden Paşinyan, bu kez protestocuları "uyuşturucu baronları ve yabancı istihbarat teşkilatlarının etkisi altında hareket edip savaş kışkırtmakla" suçladı.

Bugün Erivan'da yine sınır köylerinin Azerbaycan'a verilmesini protesto için düzenlenen ve Paşinyan'ın istifasını talep eden mitingde Tass haber ajansına göre en az 41 kişi gözaltına alındı.

AZERİ-ERMENİ DIŞİŞLERİ BAKANLARI, SINIR ÇİZMEDE KAYDEDİLEN İLERLEMEDEN MEMNUN

Bu arada Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları Ceyhun Bayramov ile Ararat Mirzoyan'ın Kazakistan'daki 2 günlük barış görüşmeleri de tamamlandı. Sınır çizme konusunda kaydedilen ilerlemeyi ve bu konuda varılan anlaşmaları memnuniyetle karşılayan iki bakan, Ermenistan ile Azerbaycan arasında Barışın Tesisi ve Devletlerarası İlişkilere İlişkin İkili Anlaşma taslağının uzlaşılamayan maddeleriyle ilgili görüşmelerin devam edeceğini belirtti. (Reuters, Agos, Armenia News, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar