Esad'dan Suriye'de daha fazla Rus askeri varlığına yeşil ışık

Esad'dan Suriye'de daha fazla Rus askeri varlığına yeşil ışık
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye, İran, Rusya ve Suriye dışişleri bakanları yardımcılarının Moskova'da yapacağı toplantının ertelendiği açıklanırken Rusya temaslarını sürdüren Suriye lideri Esad, Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığını artırmasına yeşil ışık yaktı.

Artı Gerçek - 6 Şubat depremleri sonrasında Ortadoğu dışındaki ilk resmi ziyaretini Rusya'ya gerçekleştiren ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Moskova temaları sürerken, Ankara ile Şam arasındaki normalleşme görüşmeleri kapsamında İran, Türkiye, Rusya ve Suriye dışişleri bakanlarının Moskova'da yapacağı kritik dörtlü toplantının ertelendiği açıklandı.

'TEKNİK GEREKÇELERLE ERTELENDİ'

Reuters'a konuşan Türk Dışişleri Bakanlığı kaynağı toplantının "teknik gerekçelerle" belirlenmeyen bir tarihe ertelendiğini duyurdu ve daha fazla ayrıntı paylaşmadı. Dörtlü toplantının 15-16 Mart'ta Moskova'da ilk kez İran'ın da katılımıyla yapılması planlanıyordu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile geçen hafta düzenlediği ortak basın toplantısının ardından açıklama yapmış Türkiye, Rusya ve Suriye arasındaki üçlü toplantılara İran'ın da katılma isteğini olumlu karşıladıklarını belirterek "Hangi ülke katılmak ve katkı sağlamak isterse biz buna evet deriz. Şu anda zaten Suriye için ayakta kalan tek mekanizma da Astana formatı. Ruslara da 'İran'ın katılmasında bir mahsur yok' dedik" ifadelerini kullanmıştı.

ESAD: RUS ORDUSUNUN HERHANGİ BİR ÜLKEDEKİ VARLIĞI GEÇİCİ OLMAMALI

Diğer yandan Moskova temasları süren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Rus resmi haber ajansı RIA'ya verdiği röportajda Suriye'de daha fazla Rus askeri varlığına yeşil ışık yaktı. Rusya'nın Suriye'de yeni askeri üsler kurma ve ülkedeki asker sayısını artırma yönünde gelebilecek herhangi bir öneriye açık olduklarını söyleyen Esad Rusya'nın ülkedeki varlığının da "kalıcı" olabileceğini ima etti.

Esad "Terörle mücadele günümüzün meselesi ama geçici bir mesele. Rus ordusunun herhangi bir ülkedeki varlığı geçici olmamalı. Burada söz konusu olan uluslararası denge. Rusya'nın Akdeniz ülkesi olan Suriye'deki varlığının da dünyadaki güç dengesi açısından bir anlamı var" dedi. "Suriye'deki Rus varlığını genişletmenin iyi bir şey olduğunu düşünüyoruz" diyen Esad "Rusya'nın üslerini genişletme veya sayısını artırma arzusu varsa, bunun teknik veya lojistik bir mesele olduğuna inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Rusya 2015'te Suriye savaşına müdahale ettiğinde, dengenin Esad lehine değişmesine yardımcı olmuş ve Batı ülkelerinin devrilmesi yönündeki taleplerine rağmen Suriye liderinin iktidarının hayatta kalmasını sağlamıştı

'SAVAŞ OLMASAYDI BİLE O BÖLGELER TARİHİ AÇIDAN RUS TOPRAĞI'

Esad röportajda ayrıca Rusya'nın Ukrayna'da kendi toprağı ilan ettiği bölgeleri Suriye'nin tanıdığını da duyurdu. Rusya'ya bağlanan Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye bölgelerini Rusya toprağı olarak tanıdıklarını belirten Esad, "Bu savaş hiç yaşanmasaydı bile o bölgeler tarihi açıdan Rus toprağı" ifadesini kullandı. Suriye'nin bu konudaki pozisyonunun tarihsel gerçeklere dayandığını söyleyen Esad, "Bu bölgeler yaklaşık 100 yıl önce, sanıyorum Lenin önderliğinde Ukrayna'ya verildi. Ama oralarda Ruslar yaşıyor, sahadaki gerçekler oralarının Rus toprağı olduğunu gösteriyor" dedi.

Esad ayrıca gelecek haftalarda Rusya ile Suriye arasında bir ekonomik işbirliği anlaşmasının da imzalanmasının planlandığını açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar