Seçimlere müdahale davası: Eski ABD Başkanı Trump, Washington DC’de ifade verecek

Seçimlere müdahale davası: Eski ABD Başkanı Trump, Washington DC’de ifade verecek
Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2020 seçim yenilgisini tersine çevirmeyi planladığı iddiasıyla bugün Washington'daki mahkemede yapılacak duruşmasında resmen suçlanacak. Trump oyların toplanması, sayılması gibi temel süreçlere yönelik komployla suçlanıyor.

Artı Gerçek - 2020 başkanlık seçimi sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimi iddiasıyla yürütülen "6 Ocak Kongre baskını" soruşturmaları kapsamında suçlamalar yöneltilen bir dava ile ilgili olarak eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Washington'da ifade vermesi bekleniyor.

DÖRT YENİ SUÇLAMA YÖNELTİLMİŞTİ

Basın mensupları mahkeme binası önünde sabahın erken saatlerinden itibaren beklemeye başlarken, duruşma için şehirde güvenlik artırıldı. 77 yaşındaki Cumhuriyetçi eski başkanın mahkeme binasına Türkiye saatiyle 23.00'da gelmesi bekleniyor. Trump'ın duruşmaya şahsen katılması ve suçsuz olduğunu öne sürmesi tahmin ediliyor. Mahkemeleri koruyan federal bir kolluk kuvveti olan US Marshals Service'ten bir sözcüsü, Reuters haber ajansına Trump'ın parmak izinin alınacağını ve doğum tarihi ve Sosyal Güvenlik kimlik numarası gibi temel bilgileri vermesinin isteneceğini söyledi.Trump, Yargıç Moxila Upadhyaya'nın huzuruna çıkacak. Başka bir yargıç, Tanya Chutkan ise ceza davasını yürütecek.

İKİ AYRI DAVADA DAHA SUÇLANMIŞTI

Mahkemeye çıkmadan önce Trump kendisine yönelik davanın, ABD Başkanı Joe Biden dönemindeki "yolsuzluk, skandal ve başarısızlığının kanıtı olarak" olduğunu iddia etti. Trump, 2024 seçimlerinde başkanlık adaylığı için seçim kampanyası yürütürken halihazırda iki ceza davasıyla daha karşı karşıya. Bunlar gizli belgeleri kötü şekilde kullanmak ve eski bir porno yıldızına yapılan sus payı ödemesini örtbas etmek için iş kayıtlarını tahrif etmek.

Bugün davası görülecek son iddianamede, Trump'a "ABD'yi yanıltmak için komplo kurma", "resmi bir süreci engellemek için komplo kurma", "resmi bir süreci engellemeye teşebbüs" ve "seçmenlerin anayasal haklarını kullanmalarını engellemek için komplo kurma" suçlamaları yöneltiliyor. Trump aleyhindeki 45 sayfalık seçimle ilgili iddianame, kısmen, eski ABD Başkanı Yardımcısı Mike Pence'in ABD Kongre Bina'sı isyanına giden günlerde konuşmaları hakkında tuttuğu eşzamanlı notlara dayanıyor.

DAVA NE KADAR SÜREDE SONLANABİLİR?

Trump’ın hukuk ekibinden yargılamanın 2024 seçimleri sonrasına bırakılması yönünde bazı sesler de yükseliyor. Bazı hukuk uzmanları iddianamedeki ayrıntılara bakıldığında yargılamanın karmaşık olabileceğini ve seçimden önce yargılamanın yapılmasının mümkün olmayabileceğini belirtiyor.

SUÇLU BULUNURSA BAŞKAN SEÇİLEBİLİR Mİ?

Hukuk uzmanlarına göre 2024’te yapılacak başkanlık seçimlerinde aday adayı olan Trump, suçlu bulunması halinde seçimi kazanırsa başkan olabilir. Uzmanların açıklamalarına göre, ABD Anayasası, hakkında iddianame hazırlanan, suçlu bulunan hatta hapis cezası alan bir kişinin başkan adayı olmasını ya da başkanlığı kazanmasını engellemiyor. Ancak bu gerçekleşirse konu ABD Anayasa Mahkemesi’ne taşınabilir. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar