Eski AP Başkan Yardımcısı Eva Kaili'nin ev hapsi de kaldırıldı

Eski AP Başkan Yardımcısı Eva Kaili'nin ev hapsi de kaldırıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet suçlaması nedeniyle geçen yılın sonunda tutuklanan Avrupa Parlamentosu eski Başkan Yardımcısı Eva Kaili'nin elektronik kelepçesinin çıkarılmasına karar verildi. Kalili nisan ayından bu yana ev hapsindeydi.

Artı Gerçek - Belçika'da yürütülen Avrupa Parlamentosu (AP) bağlantılı yolsuzluk soruşturmasının en bilinen yüzü Yunan milletvekili Eva Kaili'nin elektronik kelepçesinin çıkarılmasına ve serbest bırakılmasına karar verildi.

Brüksel Savcılığı'ndan yapılan açıklamada, soruşturmada yaklaşık dört ay cezaevinde tutulan ve nisan ayında şartlı tahliye edilen Kaili'nin adli kontrol şartının son bulduğu belirtildi. Açıklamada, Kaili'nin elektronik kelepçesinin çıkarıldığı ifade edildi.

14 NİSAN'DA CEZAEVİNDEN ÇIKMIŞTI

Yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturmasında aralık ayında tutuklanarak cezaevine gönderilen Kaili, 14 Nisan'da cezaevinden çıkarak AP yakınındaki evine gitmişti. Soruşturmada tutuklanan AP'nin eski başkan yardımcısı Eva Kaili, serbest bırakılan son tutuklu olmuştu.

Soruşturmayı yürüten Belçika makamları, bazı AP milletvekilleri ve çalışanlarını, rüşvet karşılığında nüfuzlarını kullanarak başka ülkeler adına AP'deki ekonomik ve siyasi karar alma mekanizmalarına etki etmekle suçluyor. Suçlamalarda adı geçen Katar ve Fas iddiaları reddediyor. Kaili'nin yanı sıra Kaili'nin sevgilisi AP çalışanı Francesco Giorgi, eski İtalyan AP Milletvekili Pier Antonio Panzeri ve hukukun üstünlüğü konularında çalışan sivil toplum kuruluşunun yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca soruşturma çerçevesinde aralık ayında gözaltına alınmıştı. Bazı evlerde yapılan aramalarda 1 milyon 500 bin euro (yaklaşık 31 milyon 500 bin Türk Lirası) nakit para ele geçirilmişti.

SORUŞTURMADA ADI GEÇEN TÜM İSİMLER ŞARTLI TAHLİYE OLDU

Belçika makamları, Panzeri'nin itiraflarının ardından soruşturmayı AP'nin Belçikalı milletvekili Marc Tarabella ve İtalyan milletvekili Andrea Cozzolino'yu da kapsayacak şekilde genişletmiş, iki milletvekilinin dokunulmazlıkları kaldırılmıştı. Tarabella Belçika'da, Cozzolino İtalya'da gözaltına alınmıştı. Soruşturmada gözaltına alınan ve tutuklananların hepsi elektronik kelepçeyle ev hapsinde tutulmak üzere tahliye edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar