Eski Şin-Bet Başkanı Niskin'den Netanyahu'ya "görevi bırak" çağrısı

Eski Şin-Bet Başkanı Niskin'den Netanyahu'ya "görevi bırak" çağrısı
Eski İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet'in (Şabak) Başkanı Yuval Diskin, Netanyahu'nun "görevinden ayrılması gerektiği" ile ilgili bir makale yazdı. Niskin, Netanyahu'yu "Beden dili soğuk, kibirli ve gerçeklerden kaçan biri" olarak tanımladı.

Artı Gerçek - İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, hem ülkesinde hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde eleştiri almaya devam ediyor.

İsrail'de yayın yapan Kanal 12'in haberine göre, Eski İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet'in (Şabak) Başkanı Yuval Diskin, "Netanyahu neden derhal evine dönmeli?" başlıklı bir makale kaleme aldı.

"7 Ekim'den bu yana sergilediği davranışlar, Netanyahu'nun neden hemen evine dönmesi gerektiğini çok iyi açıklıyor." değerlendirmesini yapan Diskin, İsrail Başbakanı'nın saldırıların ilk iki haftası boyunca "soğuk, yenilgiye uğramış ve kendi dünyası tarafından mahvedilmiş bir adam" imajı çizdiğini belirtti.

'SUÇLULUK VE SORUMLULUK HİSSETMEDİ'

Eski İstihbarat Başkanı, Netanyahu'yu 7 Ekim saldırılarındaki başarısızlığın sorumluluğunu üstlenmeyi reddetmekle suçladığı makalesinde, "Saldırıların ilk şokunu atlattıktan sonra bir gram suçluluk ve sorumluluk hissetmedi, kurbanların aileleriyle zerre kadar empati kurmadı." ifadesini kullandı.

Netanyahu'yu "beden dili soğuk, kibirli ve gerçeklerden kaçan" biri olarak tanımlayan Diskin, hala Hamas'ın elinde İsrailli esirlerin bulunduğu göz önüne alındığında, İsrail Başbakanı'nın koltuğunda kalmasının hiçbir anlamı olmadığını savundu.

'YENİ BİR NEFESE İHTİYAÇ VAR'

Diskin, İsrail Başbakanı'nın ülkenin ihtiyaç duyduğu iyileştirmeler için gerekli olan tevazuya sahip olmadığını, ülke sorunlarının düzeltilebilmesi için yeni bir nefese ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Eski İsrail İstihbarat Başkanı Diskin, "Önümüzdeki seçimlerde yeni, değerli, alçakgönüllü ve her şeyden önemlisi kendini değil halkını seven bir yönetimi seçmeliyiz." diye yazdı. (AA)

Öne Çıkanlar