Fener Rum Patriği Bartholomeos: Litvanya'da Rusya'dan ayrı kilise kurmak için çalışacağız

Fener Rum Patriği Bartholomeos: Litvanya'da Rusya'dan ayrı kilise kurmak için çalışacağız
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Başpiskoposu ve Ekümenik Patriği I. Bartholomeos Litvanya'da Rusya'dan ayrı bir Ortodoks kilisesi kurulması için çalışacaklarını duyurdu. Litvanya Başbakanı da ülkede Rusya'dan ayrı Ortodoks kilisesi kurulmasını destekledi.

Artı Gerçek - Fener Rum Patrikhanesi'nin (Kostantiniyye Ekümenik Patrikhanesi) lideri I. Bartholomeos, Baltık ülkesi Litvanya'yı ziyaretinde bu ülkede Rus Ortodoks Kilisesi'nden (Moskova Patrikliği) ayrı bir Ortodoks Kilisesi kurulması için Litvanya hükümetiyle birlikte çalışacağını söyledi.

İstanbul Başpiskoposu ve Ekümenik Patriği I. Bartholomeos, Vilnius'ta gazetecilere yaptığı açıklamada ""Bugün, Litvanya'da Fener Rum Patrikhanesi'nin bir şubesinin kurulması için birlikte çalışma olanağı önümüzde yeni bir perspektif açıyor" dedi. I. Bartholomeos "Ekümenik Patrikhane kendini Litvanya'daki Ortodoks inananların hizmetine fedakarca sunuyor. Bu bizim için olağanüstü bir onur" diye ekledi.

Litavanya Başbakanı Ingrida Šimonytė de yaptığı açıklamada Fener Rum Patrikhanesi'nin Litvanya'da Ortodoks Hristiyanlar için ayrı bir kilise kurmasını umduğunu söyledi.

Simonyte, "Rusya, Moskova Patriği Kirill'in açık ve aktif desteğiyle Ukrayna'da tam ölçekli saldırganlığına başladığından beri bazı Litvanyalı Ortodoksların artık vicdanları rahat biçimde Moskova Patrikhanesi,nin bir parçası olarak kalamayacakları doğal ve insanidir" dedi.

Nüfusunun çoğunluğunu Katoliklerin oluşturduğu Litvanya'nın hükümeti Ukraynalı mülteciler dahil ülkedeki bazı Ortodoks müminlerin şu anda Rusya Ortodoks Kilisesi'ne bağlı olan kiliseye gitmek istemediklerini söylüyor.

NE OLMUŞTU?

Ukraynalı siyasetçiler, Moskova'nın ülke siyasetine karışmak için kiliseyi araç olarak kullandığını öne sürmüş, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Moskova’dan kopuş süreci başlamıştı. Bu süreçten önce Ukrayna toprakları yüzyıllardır Moskova Patrikhanesi'ne bağlıydı. Ancak Sovyetler Birliği'nin 1991 yılında dağılmasından bu yana Kiev, Moskova'dan tamamen bağımsız bir Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin hayalini kuruyordu.

En nihayetinde İstanbul Fener Rum Patrikhanesi, 2018’de Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ne bağımsızlık kazandıran kararnameyi İstanbul’da imzaladı. Bu olay Hristiyanlık tarihindeki en büyük kopuşlardan biri olarak görüldü.

Bugün Ukrayna'nın yaklaşık yüzde 70’ini oluşturan Ortodoks Hıristiyan nüfusu, ikiye bölünmüş durumda; Ukrayna Ortodoks Kilisesi taraftarları ve Ukrayna Moskova Patrikhane Kilisesi taraftarları. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar