Filistin Yönetimi: İsrail'in hastane baskını yeni bir insanlık suçu

Filistin Yönetimi: İsrail'in hastane baskını yeni bir insanlık suçu
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail ordusunun Gazze'de binlerce sivilin sığındığı Şifa Hastanesi'nin acil servisindeki şafak baskınına Ramallah'taki Filistin Yönetimi'nden de tepki var. Filistin Yönetimi, baskını 'insanlığa karşı yeni bir suç' olarak niteledi.

Artı Gerçek - İsrail ordusunun "Hamas'ın komuta merkezi olarak kullanıldığı" iddiasıyla Gazze'nin en büyük sağlık merkezi olan Şifa Hastanesi'ne düzenlediği şafak baskınına Filistin Yönetimi'nden tepki geldi. Filistin Yönetimi Sağlık Bakanı Mai El Kaila, hastanenin acil servisine operasyon düzenlediğini duyuran İsrail'i "insanlığa karşı yeni bir suç" işlemekle suçladı. Filistin haber ajansı Wafa'ya konuşan El Kaila, "Şifa Hastanesi'ndeki sağlık çalışanlarının, hastaların ve sığınan insanların hayatlarından işgal güçleri sorumludur" dedi.

HAMAS'TAN 'SAVAŞ SUÇU' TEPKİSİ

Gazze'deki Hamas yönetiminin Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es Sevabite ise İsrail işgal güçlerinin Şifa Hastanesi'ne baskın düzenlenmesinin bir "savaş suçu" olduğunu söyledi. İsrail'in, Şifa Hastanesi'nin Gazze'deki direnişin sevk ve idare merkezi olduğunu ispat etmeye çalıştığını ancak bunda başarısız olacağını dile getiren Sevabite, "İşgal güçlerinin, hastaneye silahlar sokarak belirli şekilde düzenleyip görüntülerini çekeceği" tahmininde bulundu.

'KIZILHAÇ DA SORUMLU'

Sevabite, Kızıhaç'ı da eleştirerek "Birkaç gün önce tüm uluslararası örgütlere ve Kızıl Haç'a Şifa kompleksindeki yaralıların kurtarılması için çağrıda bulunduk, ancak onlar yanıt vermeyi reddettiler ve kendilerini işgalin hedefleriyle aynı hizaya getirerek olup bitenlerin sorumluluğunu üstlendiler" dedi.

'İSRAİL ORDUSU GÜVENLİ DENİLEN KORİDORA ATEŞ AÇTI'

Şifa Hastanesi'nin yönetimi de, İsrail ordusunun saldırılarından kaçan yüzlerce kişinin sığındığı hastanenin Hamas tarafından kullanıldığı iddiasını yalanlayarak, baskın sırasında hastane içinden tek kurşun bile atılmadığını duyurdu. Gazze Hastaneler Genel Müdürü Muhammed Zakkut, Katar merkezli Al Jazeera (El Cezire) televizyonuna açıklamamasında, "İsrail ordusunun Şifa Hastanesi'ne düzenlediği baskında hastane içinden tek kurşun bile atılmadı" dedi. Zakkut, İsrail askerlerinin, hastanenin çıkışının "güvenli" olduğunu iddia ettiği koridordan çıkanlara doğru ateş açtığını belirtti.

"İşgal ordusu, askerlerinin Şifa Hastanesi'ne girmesinin kendisi için bir zafer olacağına inanıyordu ancak direnişin varlığına dair herhangi bir kanıt bulamadı" ifadelerini kullanan Zakkut, hastanenin cerrahi ve acil durum binalarına baskın düzenlediğini ve bodrum katta arama yaptığını söyledi.

ABD YEŞİL IŞIK YAKTI, İSRAİL BASTI

İsrail ordusu, Hamas tarafından 'canlı kalkan' olarak kullanıldığı iddiasıyla Şifa Hastanesi'ni cuma günü kuşatmıştı. Yüzlerce hasta ve yaralının yanı sıra çatışmalardan kaçan sivillerin sığındığı hastanenin etrafı dün tanklarla çevrilmişti.

Baskın ise ABD'nin yeşil ışık yakmasının ardından geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby dün, "Hamas'ın Gazze'de bazı hastanelerin altındaki tünelleri askeri operasyonlarını yürütmek ve rehineleri tutmak için" kullandıklarına dair istihbarat aldıklarını öne sürmüştü. İsrail ordusu da Kirby'nin açıklaması sonrasında hastanede "hassas ve hedefe yönelik bir operasyon yapıldığını" duyurmuştu.

İsrail, hastanenin altında Hamas'a ait üs ve silah deposu olduğunu iddia ediyor. Hastanedeki sağlık çalışanları ve doktorlar ise Hamas'ın içeride askeri bir varlığı bulunmadığını söyleyerek bu iddiaya karşı çıkmıştı. (AA)

Öne Çıkanlar