Fransa Cumhurbaşkanı Macron İran'daki protestoları 'devrim' diye niteledi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron İran'daki protestoları 'devrim' diye niteledi
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İran'da devam eden eylemleri 'devrim' olarak niteledi. Macron, İran hükümetinin eylemlere karşı tavrı sebebiyle "nükleer uzlaşı"nın zora girdiğini söyledi.

Artı Gerçek - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron katıldığı bir radyo programında İran'da devam eden hükümet karşıtı eylemleri "devrim" diye niteledi. Macron, İran hükümetinin eylemlere karşı sert tavrının 2015'teki nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma olasılığını zorlaştırdığını söyledi.

'İRAN DEVRİMİNİN TORUNLARI YENİ BİR DEVRİM YAPIYOR'

Emmanuel Macron, gelen bir soru üzerine "İran'da daha önce görülmemiş bir şey yaşanıyor" dedi. "İran devriminin torunları hırsla yeni bir devrim yapıyor" diye ekleyen Macron, Tahran'la ilişkilerin son aylarda bozulmasından ötürü, Fransa'nın da taraf olduğu nükleer görüşmelerde yeni bir ilerleme kaydedilmesinin öngörülmediğini belirtti.

Bununla beraber görüşmelerin yeniden başlamasıyla ilgili açık kapı da bırakan Macron, "Yeni bir anlayışa ihtiyaç var" dedi.

'İRAN'IN NÜKLEER PROGRAMI KONUSUNDA GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ'

Fransa Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği'nin "terörist örgüt" olarak tanımlamaya hazırlandığı İran Devrim Muhafızları'na uygulayacağı yeni yaptırımlar konusunda da, "Gelişmelere göre değerlendirmelerimizi yapacağız" diye konuştu. İran'daki durumun nükleer bir uzlaşma ihtimalini zora soktuğunu belirten Macron, görüşmelerin yıl sonuna doğru yeniden başlaması için çalışıldığını belirtti.

Batı ülkeleri, ülkedeki üç tesis çevresinde tespit edilen uranyum izlerinin "ivedilikle" izah edilmesi çağrısı yapmış, İran hükümeti de bunun üzerine Birleşmiş Milletler gözlemcilerinin söz konusu tesislere bu konuyla ilgili bir ziyaret yapmasına yeşil ışık yakmıştı.

Öte yandan, Fransa Dışişleri Bakanı cumartesi günü İran'da tutuklu bulunan Fransız vatandaşları sayısının yediye çıktığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar