Fransa Dışişleri: Erdoğan'ın şiddet ve nefret söylemlerini reddediyoruz

Fransa Dışişleri: Erdoğan'ın şiddet ve nefret söylemlerini reddediyoruz
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'şiddet ve hatta nefret' söylemlerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın söylemlerine tepki gösterdi.

Türkiye'ye yönelik yaptırımların uygulanabileceğini yineleyen Le Drian, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şimdi sürekli dillendirdiği şiddet ve hatta nefret söylemleri var, bunları reddediyoruz." dedi.

Türkiye'nin bu mantıkla yola devam etmekten vazgeçmesini güçlü şekilde istediklerini belirten Le Drian "Burada hedef alınan sadece Fransa değil, meseleye ilişkin varolan tüm Avrupa dayanışması. Türkiye bu şekilde hareket etmekten vazgeçmediği takdirde 27 ülkenin devlet liderlerini bir araya getiren Avrupa Birliği Konseyi Türk yetkililere karşı gerekli adımların atılacağı kararını almış durumda. Masada hem baskı taktikleri hem de olası yaptırım takvimleri mevcut. Bu tür bir sonuca sürüklenmekten kaçınmak Türklerin elinde" dedi.

NE OLMUŞTU?

İki ülke ilişkileri en son Fransa'da Ülkücü hareketin resmen yasaklanmasıyla yeniden gerilmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ermenilerin yoğun yaşadığı Decines bölgesinde bulunan "Ermeni Soykırım Anıtı" üzerine sprey boya ile RTE ve Bozkurt yazılarak tahrip edilmesi sonrası Ülkücü hareketi yasaklama kararı almıştı.
Türk Dışişleri Bakanlığı ise alınan karara karşı en sert şekilde mukabele edileceğini açıklamıştı.

Ekim ayı içerisinde Charlie Hebdo karikatür derigsinin yayınladığı Hz. Muhammed karikatürleri krizi yaşanmış Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransız mevkidaşı Macron'u İslamofobi ile suçlamış ve akli melekelerini sorgulayıp Fransız mallarına boykot çağrısı yapmıştı.

Ayrıca iki ülke arasında Libya ve Doğu Akdeniz'de yaşanan çekişmenin de ciddi olumsuz etkileri mevcut.

Öne Çıkanlar